• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

AktueltBranchenyt02. 11. 2016 | Katrine Meyn

Niels J. Bjerrum fejrer 50 års jubilæum

AktueltBranchenyt02. 11. 2016 | Katrine Meyn

nielsbjerrum2016Niels J. Bjerrum, professor i uorganisk og materialekemi ved Institut for Energikonvertering og -lagring på DTU, kan den 1. november 2016 fejre 50 års jubilæum på DTU. Det skriver Kasper Skovse, DTU Energi i en profilartikel.
Ifølge artiklen er højdepunktet i hans 50-årige karriere, dengang han som ung 24-årig post.doc. på Oak Ridge National Laboratory i USA i 1964-66 fik lov at træde ud af sin farfar og fars skygger og forske og vokse som forsker ved sine egne meritter.
Niels J. Bjerrums evne til at overskue helheder, finde eventuelle systemfejl og så gå ind og determineret forske i at løse problemet på så enkel og ofte så æstetisk en måde som muligt, betød, at han over en årrække var med til at opbygge den første forskningsgruppe i Danmark inden for materiale- og saltsmeltekemi. Den beskæftigede sig med uorganisk-kemiske materialers kemi, hovedsageligt materialer som fremstilles ved højtemperatur-processer eller som anvendes ved høje temperaturer.
Det betød, at hans forskergruppe i 1978-80 begyndte at interessere sig for energiteknologiens batterier. Målet var natrium- og aluminiumbatterier med større spænding og ydeevne end tidligere. Det lykkedes gennem en lang række projekter udført for STVF, Statens Teknisk Videnskabelige Forskningsråd og Energiministeriet.
Der er mange anvendelsesmuligheder for saltsmelter og Niels Bjerrum har målbevidst forsøgt at finde så mange som muligt, hvilket i 1982 betød, at han fik tildelt Doktorgraden i teknisk videnskab, dr.techn., den højeste danske akademiske udmærkelse inden for ingeniør- og teknisk-naturvidenskabelig videnskab for hans afhandling ”The Chalcogens in Chloroaluminate Melts”.
Samme år var han med til at stifte Danmarks Naturvidenskabelige Akademi, hvor han stadig er sekretær, og to år efter blev han bedømt kvalificeret, men ikke indstillet til et professorat i uorganisk kemi på Kemisk Laboratorium A på DtH.
I 1994 var han med til at stifte Danish Power Systems, et lille opstartfirma, hvor han selv var direktør fra 1994 til 2003. Professortitlen kom derimod til at vente lidt. Han var indstillet til et professorat på Odense Universitet i 1992, som han dog efter en del overvejelser afslog, og først i 1998 blev han professor på Kemisk Laboratorium A, DTU.
– Der er akkumuleret så meget viden, at generalisterne forsvinder. Forskere tvinges af omstændighederne og af bevillingsgiverne til at fokusere og blive mere specialiserede inden for deres felt, og det er synd. For når man mister overblikket, mister man også evnen til at se synergier på tværs af forskningsområder, siger Niels Bjerrum, som altid har været en varm fortaler for den grundforskning, han selv har dyrket så længe.
– Problemet er, at mange politikere og bevillingsgivere vil se resultater her og nu. De mangler visionerne, og samtidig prøver de at styre forskningen derhen, hvor de selv vil. Problemet er, at topstyring og endeløse lag af administration og juristeri fjerner fokus fra selve det at forske, siger Niels, der som formand for DTU’s professorforening og stadig aktiv forsker hører en del murren i forskerkrogene.

Fakta:
Den kemiske Bjerrum-slægt Niels Janniksen Bjerrum (1879-1958) var søn af øjenlægen, professor Jannik Bjerrum. Han blev i 1914 professor i kemi på KVL. Han er især kendt for sine arbejder med vandige elektrolytopløsninger, men har også beskæftiget sig med chrom (disputats) og molekylfysiske emner. Lærebogsforfatter Jannik Bjerrum (1909-1992) var søn af ovennævnte. Han blev i 1948 professor i kemi på KU. Han er især kendt for sine arbejder inden for koordinationskemien. Niels Janniksen Bjerrum (1940-) er søn af ovennævnte og fik i anledning af sin 60 års fødselsdag bragt et profilinterview i Dansk Kemi, ligesom der blev udgivet en publikation til hans ære med bidrag fra forskere i mange lande. Bogen beskrev Niels Janniksen Bjerrum’s interesser, der spænder bredt fra termodynamik, saltsmeltekemi, spektroskopi, elektrokemiske metoder og elektrolyse, brændselsceller og energiteknologi, materialevidenskab og tribologi. Listen her er citat fra Dansk Kemi.
Niels Janniksen Bjerrums ældste bror Ole Jannik Bjerrum (født 1944) har været professor i farmakologi på Københavns Universitet. Yngste bror Morten Jannik Bjerrum (født 1957) er professor i biouorganisk kemi på Kemisk Institut også på Københavns Universitet, og Niels’ søn er overlæge i psykiatri mens hans datter læser kemi og fysik.

Du kan læse profilen af Niels Bjerrum i næste nummer af Dansk Kemi.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Nobelprisen i Kemi belønner forskning i molekylernes spejlbilleder

BranchenytMedicinalkemiOrganisk kemiTop12. 10. 2026

Nogle molekyler, såsom aminosyrer, findes i to varianter, der er hinandens spejlbilleder. Levende organismer indeholder imidlertid kun det ene af disse spejlbilleder. Hvordan en sådan kemisk asymmetri kunne være opstået, har længe været et mysterium for kemikere. Henri B. Kagan og Kenso Soai blev i

Astronauters maver går i stå i rummet – blodprøver giver nyt svar

AktueltBiologi12. 10. 2026

Alt er anderledes i rummet – også hvordan tarmene fungerer. Forstoppelse er en kendt bivirkning ved rumfart, men indtil nu har man vidst utroligt lidt om, hvorfor det sker. Nu har forskere fra Københavns Universitet i et samarbejde med NASA undersøgt blod fra astronauter og har et bud på, hvorfor

Grundstoffer med kant

Artikler fra Dansk KemiBranchenyt07. 10. 2026

Thomas Just Sørensen: Universets byggeklodser. 283 sider. Boganmeldelsen er bragt i Dansk Kemi nr. 5, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Anmeldt af Søren Kiil, professor, DTU Kemiteknik Det periodiske system er kemiens

Evaluering af rustbeskyttende maling under barske maritime forhold

Artikler fra Dansk KemiKemiteknik07. 10. 2026

Ny viden og avanceret testning skal sikre mere holdbare og bæredygtige beskyttelsessystemer til fremtidens infrastruktur. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 5, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Ziyou Li, Joshua

Hvordan får vi saftige plantebøffer? Rehydrering af tekstureret vegetabilsk protein

Artikler fra Dansk KemiFødevarekemi07. 10. 2026

Tekstureret vegetabilsk protein bruges til at fremstille plantebaserede kødanaloger. pH og ionstyrke påvirker proteiners konformation og interaktion med vandmolekyler, så vi satte os for at undersøge, hvordan pH og ionstyrke påvirker rehydrering af tekstureret vegetabilsk protein. Artiklen har

Hvad skal kalken bruges til?

Artikler fra Dansk Kemi07. 10. 2026

Fra en brønd på en jysk mark til borekerner i kælderen under Aarhus Universitet: 55 millioner år gammel vulkansk aske kan måske hjælpe med at gøre CO₂ til sten. Samtidig forsøger dansk industri at vende kalkens gamle kulstofkredsløb på hovedet. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 5, 2026 og

Biotin[6]uril – en makrocyklisk forbindelse, der vekselvirker med anioner

Artikler fra Dansk KemiOrganisk kemi07. 10. 2026

Ved at udnytte at reaktionen mellem formaldehyd og d-Biotin (et vitamin, og et naturligt forekommende N,N'-dialkylurinstof) er reversibel, kan oligomeriseringsreaktionen guides ved at tilsætte en templat. I dette bidrag forklarer jeg, hvordan dette er blevet udnyttet til at syntetisere makrocykler,

“I dybden med kemi” og “Klædt på til skriftlig kemi”

Artikler fra Dansk KemiBranchenyt07. 10. 2026

I dybden med kemi af Lone Brun Jakobsen og Klædt på til skriftlig kemi af Lone Brun Jakobsen m.fl. Begge udgivelser på Nucleus Forlag ApS, 2026, 1. udgave, 1. oplag. Boganmeldelsen har været bragt i Dansk Kemi nr. 5, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs

Fra sjældne ædelmetaller til jern og mangan: Jagten på bæredygtige fotoaktive materialer

Analytisk kemiArtikler fra Dansk Kemi07. 10. 2026

Hvordan kan nogle af jordskorpens mest almindelige metaller omdanne lys til kemisk energi, og hvilke udfordringer skal løses, før de kan erstatte ruthenium og iridium i fremtidens lysdrevne teknologier? Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 5, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer

Fra kvantekemi til AI: Nye værktøjer til overfladekemi

Artikler fra Dansk Kemi07. 10. 2026

Kvantekemi gav os evnen til at forstå kemiske processer på atomart niveau. AI gør det nu muligt at anvende denne forståelse på realistiske og komplekse systemer. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 5, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Mikrolab – Frisenette A/S

    Mikrolab – Frisenette overtager aktiviteterne i MD Scientific

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Holm & Halby

    VidensDag’26 hos Holm & Halby

  • Mikrolab – Frisenette A/S

    Tilbud på GreenTips pipettespidser fra nerbe plus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Holm & Halby

    Haier Biomedical går ind på markedet for rysteinkubatorer

  • Holm & Halby

    Ny generation af -86 °C frysere halverer næsten energiforbruget

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nobelprisen i Kemi belønner forskning i molekylernes spejlbilleder

    12.10.2026

  • Astronauters maver går i stå i rummet – blodprøver giver nyt svar

    12.10.2026

  • Grundstoffer med kant

    07.10.2026

  • Evaluering af rustbeskyttende maling under barske maritime forhold

    07.10.2026

  • Hvordan får vi saftige plantebøffer? Rehydrering af tekstureret vegetabilsk protein

    07.10.2026

  • Hvad skal kalken bruges til?

    07.10.2026

  • Biotin[6]uril – en makrocyklisk forbindelse, der vekselvirker med anioner

    07.10.2026

  • “I dybden med kemi” og “Klædt på til skriftlig kemi”

    07.10.2026

  • Fra sjældne ædelmetaller til jern og mangan: Jagten på bæredygtige fotoaktive materialer

    07.10.2026

  • Fra kvantekemi til AI: Nye værktøjer til overfladekemi

    07.10.2026

  • Fra elastik til batteri

    07.10.2026

  • Ny erfaren institutdirektør på DTU Kemi

    06.10.2026

  • 30 års overvågning viser, at antibiotikaresistens kan presses tilbage

    05.10.2026

  • Spiseolier – de onde, de gode og den virkelig gode

    29.09.2026

  • Gekkoen kan hele sit hjerte uden arvæv

    29.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}