• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

AktueltBranchenyt23. 06. 2021 | Allan Malmberg

Digital platform skal nedbringe kemi-ulykker

AktueltBranchenyt23. 06. 2021 By Allan Malmberg

På trods af et vedvarende politisk fokus er fejlagtig håndtering af kemiske produkter hvert år årsag til et stort antal arbejdsulykker i danske virksomheder. Antallet har de sidste fem år ligget stabilt højt omkring 42.000 årlige ulykker.

Nu vil danske Joblife, der rådgiver virksomheder om arbejdsmiljø, begrænse antallet af kemiske arbejdsulykker ved at tilbyde danske virksomheder en digital platform, der skal gøre det lettere at håndtere de krav, der gælder for kemisk arbejdsmiljø.

Som følge af den manglende udvikling præsenterede Regeringen og arbejdsmarkedets parter i december 2020 nye nationale mål for arbejdsmiljøet i Danmark, hvor endnu kraftigere opmærksomhed nu rettes mod nedbringelsen af arbejdsulykker. Herunder lyder det specifikt, at færre danskere skal udsættes for farlig kemi på arbejdspladsen.

Det har fået danske Joblife, der er en landsdækkende rådgivningsvirksomhed indenfor arbejdsmiljø, til at øge fokus på problemet, og samtidig har de fornyet deres digitale platform, Dansk Kemidatabase, og etableret et korps af kemirådgivere bag med henblik på at gøre det endnu lettere at håndtere kemi i danske virksomheder og dermed reducere det høje antal kemiulykker i Danmark.

Kemiske arbejdsulykker kan ofte være meget alvorlige, fordi der er tale om skader der eksempelvis omhandler ætsninger eller forgiftning. Det er et stort problem, at kemiske ulykker ligger på samme høje niveau år efter år, når vi ved, hvor farlige disse ulykker kan være. I Joblife oplever vi, at virksomheder finder reglerne om kemi besværlige og uigennemskuelige. Og når der ikke er styr på reglerne, så kan der ske fatale ulykker. Derfor mener vi, at det er et område indenfor arbejdsmiljø, der bør have et skærpet fokus, siger Jonas Janholt Waarst, kommerciel direktør i Joblife.

Alle danske virksomheder, der bruger kemiske produkter til dagligt, er forpligtede til at registrere, hvilke produkter medarbejderne håndterer. Det gælder alle virksomheder – lige fra kontorvirksomheden, der bruger rengøringsmidler, til nedbrydningsvirksomheden, hvor medarbejdere håndterer asbestholdige byggematerialer. Samtidig skal virksomhederne foretage en kemisk risikovurdering, hvis medarbejderne håndterer kemiske produkter, der ikke blot kan sidestilles med almindelige husholdningsprodukter.

Joblife vurderer imidlertid, at op mod 50 procent af alle små og mellemstore danske virksomheder ofte ikke lever op til sine forpligtelser, hvad angår registrering af kemi samt foretagelse af kemisk risikovurdering på arbejdspladsen.

Problemet bunder i, at reglerne på området kan være komplekse, og derfor har virksomhederne ikke overblik over forpligtelser. Konsekvensen er, at virksomhedernes medarbejderne ikke har de nødvendige informationer om, hvordan de skal håndtere specifikke kemiske produkter, og i værste tilfælde kan det føre til alvorlige arbejdsulykker eller betydelige komplikationer senere i livet som følge af forkert håndtering af eksempelvis kræftrisikable stoffer, siger Tina Jensen, seniorkonsulent og kemiingeniør hos Joblife.

Med det digitale værktøj ønsker Joblife at gøre det betragteligt nemmere for virksomheder at registrere kemiske produkter, foretage kemisk risikovurdering og samtidig stille de lovpligtige sikkerhedsdatablade til rådighed for medarbejderne. Samtidig har Joblife valgt at stille Dansk Kemidatabase til gratis rådighed for danske virksomheder, der har brug for at registrere op til 10 kemiske produkter.

Vi har et erklæret mål om at nedbringe antallet af kemiske arbejdsulykker i Danmark, og det skal ske ved at gøre processen omkring kemi i virksomhederne væsentligt lettere. Derfor har vi haft fokus på at forbedre Dansk Kemidatabase, så virksomhederne har ét samlet værktøj, der giver dem overblik over reglerne, hjælper dem med nødvendige registreringer og lovpligtige risikovurderinger på en let måde, og samtidig giver virksomhedernes medarbejdere adgang til de dokumenter, de har brug for, siger Jonas Janholt Waarst.

Samtidig er det en fordel for virksomhederne at have sin registrering af kemi online fremfor i ringbind, fordi Joblife hele tiden sikrer, at instruktionerne om de kemiske produkter er kvalitetssikrede med korrekte oversættelser, og medarbejderne kan samtidig lynhurtigt finde frem til information om netop det kemiske produkt, de skal anvende.

Kilde: Joblife

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Glas som batterimateriale

Artikler fra Dansk KemiTop10. 11. 2025

Ikke-krystallinske glasmaterialer er typisk noget, vi forbinder med vinduer og skærme, men kan også forbedre ydeevnen af batterier. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 5, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Søren

Vælg bælg

Artikler fra Dansk KemiFødevarekemiTop03. 11. 2025

Bælgfrugter kan blive en vigtig komponent i en mere plantebaseret kost, men vi har stadig begrænset viden om deres indhold af metabolitter. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Hanne

Enzymet glucoseoxidase – en status i 100-året for Detlev Müllers opdagelse

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi29. 10. 2025

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Jens Ulstrup1, Xinxin Xiao2, Adam Heller3 og Ture Damhus41 Institut for Kemi, Danmarks Tekniske Universitet2 Institut for Kemi og Biovidenskab,

Vil du stå i spidsen for et af Danmarks ældste fagblade – Dansk Kemi søger ny redaktør

Organisk kemi21. 10. 2025

Da vores redaktør, Hanne Christine Bertram, stopper, søger vi en redaktør til et af Danmarks ældste fagtidsskrifter, Dansk Kemi. Dansk Kemi bringer aktuel og dybdegående information om kemien og dens udvikling inden for industri, forskning og uddannelse. Bladet er desuden medlemsblad for Kemisk

Hvad laver lermineralet vermiculiti laboratoriet?

AktueltArtikler fra Dansk Kemi21. 10. 2025

I 2023 kom ler for alvor i medierne, da der skete et voldsomt jordskred i Ølst Bakker ved Randers. Siden 1950'erne er der i området gravet ler til Leca-kugler, som blandt andet bruges til dræn og (sammen med beton) til isolering. Faktisk bliver mange lermineraler brugt til forskellige kommercielle

Er kokain protoneret, når det binder til dopamintransporteren?

AktueltArtikler fra Dansk KemiMedicinalkemi17. 10. 2025

Vi har undersøgt, hvordan pH-forholdene er, når lægemidlet binder til dets vigtigste target. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Marie Louise Gram og Mikael Bols, Kemisk Institut,

Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

Branchenyt15. 10. 2025

Det er med stor sorg, at vi må fortælle, at vores hjertevarme og altid positive kollega – og ven – Marianne Dieckmann (61) ikke er hos os i denne verden længere. Marianne gik for nyligt bort efter i flere år at have kæmpet mod en kræftsygdom, som hun dog hverken lod forlag eller vores mange kunder

Chr. Hansen A/S, osteløbe og teknologispring

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi06. 10. 2025

– en virksomhed, der har en historie med mange facetter. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 4, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Kurt Jacobsen, dr.phil. Den 29. januar 2004 fusionerede de to danske virksomheder,

Fra forskning i nanosikkerhed til mere sikker håndtering af nanomaterialer i arbejdsmiljøet

AktueltArbejdsmiljø/IndeklimaArtikler fra Dansk Kemi29. 09. 2025

NFA har udgivet en videnskabelig artikel om NFA's samfundsmæssige aftryk på kemiområdet. Den beskriver, hvordan forskning i nanosikkerhed er omsat til mere sikker håndtering af nanomaterialer på arbejdspladser i Danmark. Det skete i tæt dialog mellem forskere, Arbejdstilsynet og arbejdsmarkedets

Sulfitter. Sulfo. Sulfonater og sulfater. Sulfa. Sulfy. Sulfider. Sulfan

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi22. 09. 2025

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 4, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Hvad er fælles for indholdet af de to flasker på billedet? Der er svovlforbindelser i begge, og i begge giver de pågældende forbindelser lidt

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Kem-En-Tec Nordic

    Lagersalg: laboratorieudstyr til særligt gode priser!

  • DENIOS ApS

    Holder din nødbruser til kulden?

  • Mikrolab – Frisenette A/S

    Juleavis fra Mikrolab – Frisenette

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • MD Scientific

    SkillPak BIO færdigpakkede kolonner til kromatografiapplikationer

  • Holm & Halby

    Fryserseminar – ULT

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Holm & Halby

    Bestil vores gratis 2026 kalendere 

  • Holm & Halby

    Vi afholder Fermenteringsseminar på BII

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Glas som batterimateriale

    10.11.2025

  • Vælg bælg

    03.11.2025

  • Enzymet glucoseoxidase – en status i 100-året for Detlev Müllers opdagelse

    29.10.2025

  • Vil du stå i spidsen for et af Danmarks ældste fagblade – Dansk Kemi søger ny redaktør

    21.10.2025

  • Hvad laver lermineralet vermiculiti laboratoriet?

    21.10.2025

  • Er kokain protoneret, når det binder til dopamintransporteren?

    17.10.2025

  • Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

    15.10.2025

  • Chr. Hansen A/S, osteløbe og teknologispring

    06.10.2025

  • Fra forskning i nanosikkerhed til mere sikker håndtering af nanomaterialer i arbejdsmiljøet

    29.09.2025

  • Sulfitter. Sulfo. Sulfonater og sulfater. Sulfa. Sulfy. Sulfider. Sulfan

    22.09.2025

  • Jubilæumsudgaven af Labdays i Aarhus er kommet godt fra start

    10.09.2025

  • Kvantealgoritmer og kemisk forståelse i åbne systemer

    03.09.2025

  • Grøn kemi, affald og plast

    26.08.2025

  • Det gyldne mikrobiom: Tarmbakterier som kilde til det essentielle B-vitamin riboflavin

    20.08.2025

  • Antibiotikaresistens i vores naturlige miljøer

    12.08.2025

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik