• Facebook
  • Instagram
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Klimateknologi

AktueltMedicinalkemi24. 06. 2022 | Allan Malmberg

Epilepsi-medicin kan måske hjælpe patienter med tilstanden NF1

AktueltMedicinalkemi24. 06. 2022 By Allan Malmberg

Lægemidlet Lamotrigin, der gives mod både epilepsi og såkaldt stemningsstabiliserende medicin ved bipolar lidelse, har vist sig måske at have en tredje funktion. Det viser et nyt forskningsresultat.

Lægemidlet ser ud til at kunne stoppe tumorvæksten ved tilfælde af neurofibromatose type 1 (NF1). Årsagen til NFR1er en mutation i NF1-genet eller at man mangler genet. Neurofibromin er et protein, der indgår i mange processer, dog med overvægt i nervesystemet. Dets funktion er ikke helt klarlagt.

Ved NF1 udvikler patienterne små godartede knuder (tumor) på huden. Den kan også give hudforandringer i form af de såkaldte café-au-lait pletter, men kan også være årsag til en række andre mere alvorlige tilstande, bl.a. blindhed, ondartede svulster og indlæringsvanskeligheder

Forskere ved Washington University School of Medicine i St. Louis opdagede, at nerveceller (neuroner) ved en mutation i NF1-genet er hyperaktive. Den hyperaktivitet kan stoppes med lamotrigin, og dermed sætte en stopper for knudedannelsen hos mus.

De hyperaktive neuroner frigiver i øvrigt molekyler, der øgede væksten af ​​hjerne- og nervetumorer. Hyperaktiviteten var resultatet af en dysfunktionel ionkanal, der ændrede den elektriske aktivitet inde i neuronerne. De hyperaktive neuroner er også et kendt træk ved epilepsi, og her har man også fokus rettet mod den samme ionkanal.

Men opdagelsen kan føre endnu mere med sig. NF1 kan også medføre kognitive problemer. Bl.a. har børn med tilstanden ofte indlæringsvansligheder, og her kan den nye viden måske danne grobund for en kommende behandling.

Under udviklingen af hjernen, kan mutationen af NF1 nemlig have indflydelse på, hvordan hjernen udvikler sig. Hidtil har man ikke haft held til at behandle de indlæringsvanskeligheder, som børn med NF1 har, men her ligger måske nye muligheder gemt.

Kilde: Scitechdaily.com

“Mutationen i Nf1-genet ændrer neurons grundlæggende biologi,” sagde Gutmann. “Under udviklingen dannes neuroner først og fortæller resten af ​​hjernen, hvordan de skal dannes. Hvis du har en mutation, der påvirker, hvordan neuroner opfører sig, kan det ændre alt om, hvordan hjernen bliver sat op under udvikling. Intet, vi hidtil har forsøgt for at forhindre indlæringsvanskeligheder, har virket. Måske kunne denne opdagelse føre til nye behandlinger for indlærings- og kognitive problemer hos børn med NF1.

Det viser de gennemførte museforsøg.

NF1 er en genetisk lidelse, der rammer én ud af hver 3.000 mennesker. Det er mutationer i NF1-genet, som forårsager tilstanden. Den kan påvirke hele kroppen, men de mest almindelige symptomer er lysebrune pletter på huden, lidt spøgefuldt kaldt café-au-lait pletter.

Den kan dog også være voldsommere og resultere godartede nervetumorer kaldet neurofibromer, hjerne- og synsnervetumorer, knogledeformiteter og kognitive forskelle såsom autisme, indlæringsvanskeligheder og opmærksomhed deficit hyperaktivitetsforstyrrelse.

Sidste år opdagede Gutmann og Michelle Monje, MD, Ph.D., en neurologiprofessor ved Stanford University School of Medicine og en Howard Hughes-forsker, at lys øger neuronal aktivitet i øjnene på Nf1-mutante mus, hvilket får tumorer til at dannes på synsnerven, som forbinder øjnene og hjernen. I det nye studie har de – sammen med førsteforfatter Corina Anastasaki, Ph.D., en assisterende professor i neurologi ved Washington University, og medforfatter Lu Q. Le, MD, Ph.D., en professor i dermatologi ved University of Texas, Southwestern Medical Center – undersøgte, hvordan øget neuronal aktivitet fører til tumorer hos mennesker med NF1.

Forskerne studerede neuroner fra mus med og uden Nf1-genmutationer. Ved baseline affyrede neuroner fra mus med tumor-forårsagede Nf1-mutationer elektriske impulser hyppigere end neuroner fra normale mus. Disse hyperexcitable neuroner frigav derefter molekyler, der øgede væksten af ​​hjerne- og nervetumorer. Denne hyperexcitabilitet, opdagede forskerne, var resultatet af en dysfunktionel ionkanal, der ændrede den elektriske baseline-aktivitet inde i neuronerne.

De undersøgte også mus med en Nf1-mutation set hos mennesker med NF1, som ikke udvikler hjerne- eller nervetumorer. Anastasaki fandt ud af, at neuroner fra mus med denne specifikke Nf1-mutation ikke er hyperexcitable og ikke udvikler tumorer – hvilket giver den første forklaring på, hvorfor denne gruppe patienter med NF1 mangler optiske gliomer eller neurofibromer.

Hyperexcitable neuroner er også et træk ved epilepsi, og epilepsimedicinen lamotrigin retter sig mod den samme ionkanal, der er forstyrret i hyperexcitable Nf1-mutante neuroner. Forskerne gav lamotrigin til en gruppe Nf1-mutante mus, der udvikler optiske nervetumorer. Sammenlignet med mus, der fik placebo, havde mus, der havde fået lægemidlet, mindre tumorer, som ikke længere voksede.

Udover at foreslå en ny måde at behandle NF1-tumorer på, tyder disse resultater også på en ny måde at tænke på oprindelsen af ​​lidelsens kognitive symptomer.

“Mutationen i Nf1-genet ændrer neurons grundlæggende biologi,” sagde Gutmann. “Under udviklingen dannes neuroner først og fortæller resten af ​​hjernen, hvordan de skal dannes. Hvis du har en mutation, der påvirker, hvordan neuroner opfører sig, kan det ændre alt om, hvordan hjernen bliver sat op under udvikling. Intet, vi hidtil har forsøgt for at forhindre indlæringsvanskeligheder, har virket. Måske kunne denne opdagelse føre til nye behandlinger for indlærings- og kognitive problemer hos børn med NF1.

“Jeg er meget begejstret for de videnskabelige og medicinske implikationer af disse fund. Ikke overspændt,” tilføjede han, “men spændt.”

Skrevet i: Aktuelt, Medicinalkemi

 

Seneste nyt fra redaktionen

Prisregn over Aarhus Universitet

AktueltBranchenyt08. 08. 2022

En veritabel prisregn er havnet over Aarhus Universitet. H.C. Ørsted Selskabet har således givet alle tre priser til Aarhus. Årets forskerpris på 50.000 kr, går til professor Dorthe Ravnsbæk fra Institut for Kemi, mens de to forskertalentpriser på 10.000 kr. går til Johannes Lund Jensen og

Kan lignin blive vores nye olie?

BioteknologiEnergi08. 08. 2022

I dag er den fossile brændsel altoverskyggende indenfor energi. Selvom vi opsætter solceller og vindmøller i massevis, dækker olie, sammen med kul og gas, cirka 80 af verdens energiforbrug. Fx anvender USA 20 mio. tønder olie om dagen, og det er der endnu intet råstof, der kan matche, hvis man

Drikkevand i nyt forsøg er alge-renset toiletudskyl

Klima og miljø08. 08. 2022

Måske skal der lidt overtalelse til, før man tager det første slurk vand fra hanen, hvis man er på besøg i en af de nybyggede lejligheder i den sydsvenske by Helsingborg, der er med i forsøget "tre rør ud". Her er vandet i hanerne nemlig renset spildevand fra selvsamme lejlighederne. De tre rør

Immunterapi til kræftbehandling via lydkontrollede bakterier

AktueltMedicinalkemi05. 08. 2022

En række forskere fra California Institute of Technology (Caltech) har udviklet en helt ny måde at bekæmpe cancer på. Hovedaktøren er en gen-modificeret, lydkontrollet udgave af en stamme af E. coli, der hedder Nissle 1917. Bakterien er godkendt til medicinsk brug hos mennesker, men den

Svamp gør hanflue nekrofil

BranchenytMedicinalkemiTop05. 08. 2022

Flueskimmelsvampen Entomophthora muscae har en overlevelsesmetode, der er en vaskeægte skrækfilm værdig, viser et studie på Københavns Universitet. Svampen inficerer hunflue med svampesporer. Svampen vokser i hunflue, der i praksis ædes langsomt - og levende - op indefra. Inden hunfluen dør,

Svenske sundhedsmyndigheder vil have danske grænser for D-vitamin

Medicinalkemi05. 08. 2022

Livsmedelsverket, den svenske udgave af Fødevarestyrelsen, vil nu have indført en maksimal anbefalet grænse for indtagelse af D-vitamin. Den skal ligge på 100 mikrogram om dagen, og kommer dermed på niveau med de danske anbefalinger. Ifølge Livsmedelsverket har mange svenskere et reelt

Indleder samarbejder om at udvikle træbaserede batterier

Energi02. 08. 2022

Svenske Stora Enso, en stor spiller indenfor papir og træ, er gået sammen med de nye svenske batteri-virksomhed Northvolt om at skabe bæredygtige batterier ved hjælp af ligninbaseret kulstof produceret med fornybart træ fra de nordiske skove. Målet er at udvikle verdens første industrialiserede

Ny gennemsigtig cellulosefilm kan reducere forekomst af mikroplast

Klima og miljø02. 08. 2022

Mikroplast er resultatet at plastprodukter, der bliver nedbrudt i naturen. Det gælder også de tynde typer plastfilm, der bl.a. anvendes til madpakker. De er meget udbredte, men svære at genanvende. Nu har VTT, finsk udgave af teknologisk Institut, fremstillet en gennemsigtig cellulosefilm, der

Nyt klimasyn på velkendt teknologi

BioteknologiEnergiTop02. 08. 2022

Vi har kendt til teknologien i årevis. Når pyrolyse alligevel bliver set som en potentiel gamechanger indenfor klimaområdet, handler det derfor ikke så meget om selve teknologien, men mere om, at vi skal have øje for det, den kan. Vi har kendt og brugt pyrolyse i mange år, blandt andet til at

Ny metode til ændring af bindinger i et enkelt molekyle

AktueltBranchenyt01. 08. 2022

I dag er det noget besværligt at danne komplekse molekyler eller molekylære enheder. Det mener Igor Alabugin og Chaowei Hu, der er ledere for en gruppe af forskere fra IBM Research Europe, Universidade de Santiago de Compostela og University of Regensburg. De har i stedet udviklet en ny metode til

Tilmeld Nyhedsbrev


Arkiv over seneste nyhedsbreve




Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Fik du ikke miljøguiden i første omgang?

  • MD Scientific

    Ny dissolution tester

  • Din foretrukne samarbejdspartner indenfor salg, service og kalibrering af laboratorieudstyr

    Laboratoriefiltre fra Sartorius

  • DENIOS ApS

    Hvad skal du gøre med dit defekte lithiumbatteri?

  • DENIOS ApS

    To redskaber der kan skåne din ryg i din håndtering

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Produktion af drivremme med vakuum

  • DENIOS ApS

    God sommer fra DENIOS

  • Holm & Halby

    LAF Kørekort i 10år

  • Din foretrukne samarbejdspartner indenfor salg, service og kalibrering af laboratorieudstyr

    Byt til nyt og spar op til 35% på nye pipetter

  • Mikrolab Aarhus A/S

    Sidste nye fra IKA – Mikrolab holder SOMMERÅBENT

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Prisregn over Aarhus Universitet

    08.08.2022

  • Kan lignin blive vores nye olie?

    08.08.2022

  • Drikkevand i nyt forsøg er alge-renset toiletudskyl

    08.08.2022

  • Immunterapi til kræftbehandling via lydkontrollede bakterier

    05.08.2022

  • Svamp gør hanflue nekrofil

    05.08.2022

  • Svenske sundhedsmyndigheder vil have danske grænser for D-vitamin

    05.08.2022

  • Indleder samarbejder om at udvikle træbaserede batterier

    02.08.2022

  • Ny gennemsigtig cellulosefilm kan reducere forekomst af mikroplast

    02.08.2022

  • Nyt klimasyn på velkendt teknologi

    02.08.2022

  • Ny metode til ændring af bindinger i et enkelt molekyle

    01.08.2022

  • Kan få vand til at koge hurtigere

    01.08.2022

  • Evne til nedkøling holder ryttere i sadlen i de mange timer

    01.08.2022

  • KU stadig størst

    01.08.2022

  • Ser bare Tour de France – med god klima-samvittighed

    27.06.2022

  • Fiber-flaske kommer et skridt tættere på

    27.06.2022

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk

Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Denne hjemmeside benytter cookies. Acceptér Afvis Læs mere om vores brug af cookies her: Brug af cookies
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Altid aktiveret
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
GEM & ACCEPTÈR