• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

AktueltBranchenyt11. 04. 2022 | Allan Malmberg

Hæderspris til to vaske ægte kemi-nørder

AktueltBranchenyt11. 04. 2022 By Allan Malmberg

Nicolai Bogø Stabell og Lasse Johansen

Kemi kan være tørt som en sommerdag i Sahara – eller så vildt spændende, at man ønsker at dykke ned i alle fagets forunderligheder

Ofte er det en god underviser, der er forskel på, om man havner det ene eller andet sted, og på H.C. Ørsteds Gymnasiet er der to kemilærere, der netop hr evnen til løfte kemiundervisningen til et helt andet niveau.

Det er Nicolai Bogø Stabell og Lasse Johansen fra H. C. Ørsted Gymnasiet i Lyngby, og de modtager derfor Novo Nordisk Fondens Naturvidenskabelige Gymnasielærerpris 2022 øst for Storebælt.

Vi er utroligt beærede over, at vi først og fremmest er fundet værdige til at blive indstillet. Det er en kæmpe anerkendelse af vores arbejde, og prisen kan forhåbentlig være med til at sætte endnu mere fokus på vores talentarbejde og bane vejen for endnu flere spændende ting, siger Nicolai Bogø Stabell.

Både Nicolai Bogø Stabell og Lasse Johansen er keminørder i den mest positive betydning af ordet. Nicolai Bogø Stabell har faktisk selv gået på H. C. Ørsted Gymnasiet og haft Lasse Johansen som lærer, og han ville ønske, at der også dengang havde været de samme muligheder for eleverne, som der er i dag.

Det startede med, at vi blot ville lave noget for de særligt kemiinteresserede, til at vi i dag har et omfattende talentarbejde, hvor vi har mulighed for at putte flere ressourcer ind i faget, fordi det interesserer så mange elever, siger Nicolai Bogø Stabell.

Rektor Lars Viborg Jørgensen fra H. C. Ørsted Gymnasiet indstillede Nicolai Bogø Stabell og Lasse Johansen til at modtage prisen, og han er glad og stolt over, at de to undervisere modtager anerkendelsen. Lars Viborg Jørgensen fortæller, at ud af 750 nyopstartede elever på gymnasiet valgte flere end 100 at melde sig til Kemi-OL.

Det er stukket helt af, og det viser, at de her to gutter kan et eller andet ekstraordinært. De brænder selv for kemi, og den entusiasme og glæde ved faget smitter af på eleverne, siger han.

Med prisen fra Novo Nordisk Fonden følger 200.000 kr., som går til H. C. Ørsted Gymnasiet, og selvom det endnu ikke er besluttet, hvad pengene skal gå til, har Lasse Johansen en idé.

Vi har en lang ønskeliste til laboratorieudstyr, som kan gøre det muligt at dyrke kemi på et højt niveau. Der skal vi se, hvor meget vi kan få for pengene, og ellers vil vi gerne udvikle vores eget undervisningsmateriale, som vi kan skræddersy til eleverne, og som i større omfang involverer praktisk træning, da det er en forudsætning for at klare sig godt til Kemi-OL, siger han.

Udover de 200.000 kr. til H. C. Ørsted Gymnasiet, er der også 50.000 kr. til de to som en samlet, personlig hæderspris.

Kilde: TEC

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Supporting chemical thermodynamics

Artikler fra Dansk KemiKemiteknikTop04. 05. 2026

The role of infrared spectroscopy The use of molecular vibrations to probe structure in hydrogen bonding liquids. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 1, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) By Evangelos Drougkas, Georgios

Aminosyrer til folk og fæ – hvad er egentlig ”L-cystin”?

Artikler fra Dansk KemiHistorisk kemiTop29. 04. 2026

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) I forbindelse med EU-forordninger om fodertilsætningsstoffer (jf. Appendiks) fik Nomenklaturudvalget en forespørgsel fra en oversætter i EU om

Kemiens etik:

Artikler fra Dansk Kemi22. 04. 2026

Et overset felt med voksende betydning Kemisk forskning og teknologi påvirker i stigende grad sundhed, miljø og samfund. Derfor er der behov for større opmærksomhed på kemiens etiske dimensioner i både forskning, undervisning og faglige organisationer. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr.

Polycykliske aromatiske kulbrinter – multi-redox systemer

Artikler fra Dansk Kemi22. 04. 2026

Kombinationen af polycykliske aromatiske kulbrinter og den organiske svovlforbindelse tetrathiafulvalen giver nye multi-redox systemer. De har potentiel anvendelse inden for materialekemien som elektrisk ledende materialer, elektrokrome materialer eller som komponenter i batterier. Artiklen har

Physical Unclonable Functions

Artikler fra Dansk KemiNanoteknologi22. 04. 2026

Fremtidens sikkerhedsløsninger baserer sig på tilfældige mønstre. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Thomas Just Sørensen, Nano-Science Center og Kemisk Institut, Københavns

Ozon i den arktiske troposfære

Artikler fra Dansk KemiKlima og miljø22. 04. 2026

Ozon (O3) i atmosfæren er en vigtig klimagas – desuden er den giftig for dyr og mennesker samt skadelig for planter. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Henrik Skov, Claus

Stratosfærisk ozon

Artikler fra Dansk KemiKlima og miljø22. 04. 2026

En status. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Ole John Nielsen, Kemisk Institut, Københavns Universitet Stratosfærisk ozon har været vigtig for livets udvikling og beståen på

Ti, Mo, Cs, Pr, Nd – hvad har disse fem til fælles?

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi21. 04. 2026

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 1, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Kemisk Forenings Nomenklaturudvalg (KFNU) i dets nuværende inkarnation daterer sig fra 1940. Udvalgets første større bedrift var i 1952 at nedkomme med

To naturfagslærere fra slutningen af 1800-tallet

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi13. 04. 2026

Naturvidenskab kom ind i latinskolen – den lærde skole – i midten af 1800-tallet. Hvad var det for lærere, der underviste i naturvidenskab i den lærde skole og realskolen? Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 1, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger

CleanCloud målekampagne i Nordøstgrønland

AktueltArtikler fra Dansk KemiKlima og miljø06. 04. 2026

CleanCloud er et EU-finansieret forskningsprojekt, hvor der blandt andet er udført to målekampagner på Villum Research Station (VRS) på Station Nord i Nordgrønland, med det formål at undersøge, hvordan partikler og skyer interagerer. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 1, 2026 og kan læses

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Holm & Halby

    Databaseret vurdering af PPE styrker dokumentation og risikostyring i cleanroom-miljøer

  • Kem-En-Tec Nordic

    Optimér din ELISA med TMB-holdet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • Kem-En-Tec Nordic

    Opnå rent DNA/RNA på få minutter og på bæredygtig vis!

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • MD Scientific

    EcoSEC Elite® GPC System

  • Mikrolab – Frisenette A/S

    Gør drikkevandsanalyse enkel, hurtig og pålidelig – nu med 20% i rabat

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Supporting chemical thermodynamics

    04.05.2026

  • Aminosyrer til folk og fæ – hvad er egentlig ”L-cystin”?

    29.04.2026

  • Kemiens etik:

    22.04.2026

  • Polycykliske aromatiske kulbrinter – multi-redox systemer

    22.04.2026

  • Physical Unclonable Functions

    22.04.2026

  • Ozon i den arktiske troposfære

    22.04.2026

  • Stratosfærisk ozon

    22.04.2026

  • Ti, Mo, Cs, Pr, Nd – hvad har disse fem til fælles?

    21.04.2026

  • To naturfagslærere fra slutningen af 1800-tallet

    13.04.2026

  • CleanCloud målekampagne i Nordøstgrønland

    06.04.2026

  • Svensk opfinder af pengeseddelautomaten har doneret over 538 mio. SEK til demensforskning

    25.03.2026

  • Svampe giver køerne kamp til stregen, når det kommer til produktion af mælkeprotein

    11.03.2026

  • Strontium understøtter tandemaljens robusthed – men hvordan?

    04.03.2026

  • Hvad sker der på spildevandsanlægget, når ”det pisser ned”?

    25.02.2026

  • ISO 13391 og ISO 25078

    18.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik