
Virksomhedsprogrammet, som Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse igangsatte i sommer med 600 mio. kr. fra REACT-EU, har fået en god start. Nu skal programmet ud til endnu flere virksomheder.
Gennem Virksomhedsprogrammet kan SMV’er få tilskud til rådgivning, investering og kompetenceudvikling inden for digitalisering, grøn omstilling og internationalisering samt tilskud til ansættelse af en vækstpilot.
Over 1.000 SMV’er har sammenlagt ansøgt om 118 mio. kr. til rådgivning og investering i de første to ansøgningsrunder til SMV:Digital via Virksomhedsprogrammet. Dermed er den afsatte pulje næsten opbrugt og tilføres nu yderligere 50 mio. kr. Virksomhedsprogrammet er således med til at booste SMV:Digital, som med Finansloven for 2022 netop er blevet forlænget til 2025.
I SMV:Grøn, hvor der hidtil har været én ansøgningsrunde, har interessen tømt puljen til kompetenceudvikling, og derfor tilføres sporet ekstra midler.
Vi har en forventning om, at rigtig mange SMV’er vil søge, når der igen åbnes for ansøgninger i 2022. Derfor tilfører vi midler fra reserven til de to spor, hvor efterspørgslen indtil nu har været størst, siger Nicolai Hansen, medlem af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse og rådgiver i Nico Holding.
SMV:Digital har i årevis haft en hovedrolle i erhvervsfremmesystemet: Siden 2018 er der givet tilsagn til omkring 3.000 digitale projekter i SMV:Digital. Regeringens Digitaliseringspartnerskab anbefalede i oktober at tilføre SMV:Digital yderligere 300 mio. kr. frem til 2025, og det er nu godt på vej til at blive realiseret. Med finansloven for 2022 er der samlet afsat cirka 160 mio. kr. til SMV:Digital frem til 2025, og med 50 mio. kr. til SMV:Digital i Virksomhedsprogrammet forstærkes indsatsen væsentligt i 2022.
Kilde: Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse