• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

Analytisk kemi01. 03. 2018 | Katrine Meyn

Se verden i realtid

Analytisk kemi01. 03. 2018 | Katrine Meyn

Iværksættervirksomheden ParticleTech arbejder på at skabe et måleinstrument baseret på billedteknologi, der i realtid kan støtte industrien til at forbedre deres procesoptimering. Dermed åbner der sig en anderledes fremtid for fødevare-, medicinal- og biotekindustrien: Billedanalyse til procesmonitorering.

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2018 og kan læses uden illustrationer, strukturer og ligninger herunder.

Læs originalartiklen her

Af Evangelia Koumaditi1, Camilla Nørskov Laursen1, Nasrin Arjomand Kermani5, Martin Gottlieb Bech3, Trine Aabo Andersen1, Jesper Bryde-Jacobsen2, Krist V. Gernaey4 og Seyed Soheil Mansouri4

1 ParticleTech
2 BIOPRO
3 Creator Engineering
4 PROSYS Forskningscenter, Institut for Kemiteknik, DTU
5 DTU Mekanik, Institut for Mekanisk Teknologi, DTU

Fødevare-, medicinal- og biotekindustrien fremstiller produkter af høj værdi, der har stor betydning for næsten alle områder i vores dagligdag. Proces- og omkostningseffektivitet er væsentlige faktorer for, at industrien kan møde de høje krav den stilles overfor og leve op til gældende mål for bæredygtighed.

Industrien har derfor brug for værktøjer, der kan give en bedre forståelse for dens processer, så man derigennem kan identificere eksisterende flaskehalse og sætte ind med procesforbedringer.

Teknologiske fremskridt har ført til udvikling af avanceret måle- og analyseudstyr. En ny teknologi baseret på billedanalyse i realtid står således snart klar som det innovative resultat af et frugtbart samarbejde mellem ovenstående parter. Her ses på fordelene ved dens anvendelse.

Mikroskopi – før, nu og i fremtiden

Menneskets nysgerrighed efter at udforske og gå bag om det, der kan ses med det blotte øje, førte i sin tid til udviklingen af mikroskopet og mikroskopi. Mikroskopi udgør utvivlsomt en af grundpillerne i naturvidenskab, da mange skelsættende opdagelser ikke havde været mulige uden. At afsløre hemmeligheder i verdens mikrokosmos vil dog kunne have store fordele for alle videnskabelige områder og for industrien.

I vore dage er udviklingen inden for mikroskopi imidlertid begrænset af mulighederne inden for optikken, et forhold der dels har ført til, at man har udviklet forskellige slags mikroskoper, der kan afhjælpe disse begrænsninger, dels givet plads for en udvikling af mikroskopets brugervenlighed, figur 1.

Mikroskopi bidrager med kvalitativ præcision og information om partiklernes form, men det er ved hjælp af billedanalyse, at man kan få brugbare kvantitative resultater. Mikroskopiens fremtid ligger derfor i digital billedprocessering, et stærkt måle- og analyseværktøj.

Billedanalyse: Et redskab i den fjerde industrielle revolution

Digitaliseringens æra startede med den tredje industrielle revolution, og vi oplever dagligt dens store indflydelse og nye områder, hvor den ville kunne være nyttig.

Billedanalyse er, alt andet lige, computerassisteret mikroskopi og har, med udgangspunkt i digitaliseret information, derfor den umiddelbare fordel, at den kan analysere og lagre store mængder data og angribe komplekse problemstillinger hurtigt og konsistent.

Brugen af algoritmer i billedanalysen gør det muligt at skabe en teknik til partikelkarakterisering, der sikrer konsekvens og præcision i billedfortolkningen. Så kan man spørge sig selv: Hvorfor lave en lang række forsøg og målinger, når man kan opnå de samme resultater med et og samme instrument? Billeder af partikler indeholder et væld af objekter og mønstre, der kan viderebringe information om underliggende mekanismer, samtidig med at algoritmer kan oversætte billederne til kvantitative data, der normalt skal indhentes ved brug af forskellige metoder. Billedanalyseteknologi er derfor et tids- og omkostningsbesparende alternativ til andre måle- og analysemetoder. Dataanalysen er et uundværligt redskab i industrien, der både kan føre til produktivitetsforbedringer og besparelser.

Og her står vi nu… på tærsklen til den fjerde industrielle revolution. De enorme mængder data, som industrien har skabt ved at samle viden og erfaring, kan nu udnyttes takket være store datalagre eller cloud computing. Næste skridt bliver integration af software-sensorer, der vil kunne levere information tidligt i processen ved at analysere og kombinere data. Kombineres disse elementer, vil det betyde, at software-sensorerne vil kunne ”scanne” de databaser, der er dannet med input fra måleteknikker som for eksempel billedanalyse og give et ”advarselssignal”, hvis systemet afviger fra normalen. Målinger og analyse udgør et væsentligt parameter i optimering og kontrol af processer, og procesautomatisering vil i sidste ende føre til færre menneskelige fejl.

Et skridt nærmere Industri 4.0. Men hvordan?

Den fjerde industrielle revolution udfolder sig for øjnene af os. Industrien vil dog skulle gennemføre en række omstruktureringer for at kunne udnytte fordelene ved procesautomatisering og dermed styrke sin konkurrenceevne gennem forbedret proces- og omkostningseffektivitet. Inspireret af industriens behov for at skabe produktivitetsforbedringer og sikre fortsat rentabilitet, er en innovativ måleteknologi under udvikling. Målet er at føre beslutningsprocesser i produktionen over i realtid.

ParticleTech, en ny startup-virksomhed, mener, at ”mulighederne ligger i den skjulte information i billederne af partikler” og er gået i gang med at virkeliggøre idéen bag ParticleTech Solution. Virksomheden arbejder på at skabe et måleinstrument baseret på billedteknologi, der i realtid kan støtte industrien til at forbedre deres procesoptimering. Med fokus på fødevare-, medicinal- og biotekindustrien har virksomheden opnået solid erfaring i arbejdet med krystalliseringsprocesser, en vigtig separations- og/eller oprensningsteknik.

Den teknologi, der nu bruges til at danne billederne i realtid, FluidScope, blev oprindeligt udviklet af BioSense Solutions. Teknologien anvendes i det optiske scanninginstrument oCelloScope, der anvendes som laboratorieudstyr.

Men hvordan kan laboratorieudstyr overføres til produktionsanlægget og møde de krav, der er i en storproduktion?

Nøglen til dette lå i et tværfagligt samarbejde mellem ParticleTech, Creator Engineering, PROSYS ved DTU Kemiteknik og DTU Mekanik.

Fra laboratorium til produktionshallen

De involverede parter arbejder på at udvikle en robust løsning, der kan stå mål med gældende regler og standarder, og som dermed vil kunne anvendes i at-line procesmålinger. Det innovative teknologiske udstyr følger et modulært koncept og består af fire hovedmoduler: En avanceret enhed til prøveforberedelse, en flowcelle, billeddannelsessystemet (oCelloScope) og et brugerinterface.

Prøveforberedelsesenheden og flowcellen er de moduler, der gør det muligt at bruge oCelloScope til at-line procesmålinger. Udstyrets vigtigste parameter er den høje grad af automatisering, der begrænser behovet for manuel håndtering til den fase, hvor prøverne indsamles fra produktionsenheden. Efter prøveindsamlingsfasen er hele processen – fra man indfører prøven til billedoptagelse og til man har resultaterne i hånden – automatiseret og tager forbavsende kort tid.

Visioner for fremtiden

ParticleTech Solution er et tids- og omkostningsbesparende alternativ til løbende procesmonitorering. Forsinkelser og ekstra omkostninger til test i eksterne laboratorier kan reduceres betydeligt ved brug af den nye teknologi. Ved at skabe overblik over processen på et hvilket som helst tidspunkt i produktionen og gøre resultaterne umiddelbart tilgængelige, kan man øge produktionsteamets output.

Med øje for det usynlige har udviklingsteamet rykket hurtigt for at gribe mulighederne i den kommende fjerde industrielle revolution.

Funding

Forskningen præsenteret i denne artikel er støttet af Innovationsfonden gennem det strategiske forskningscenter BIOPRO2 (Sags nr. 4105-00020B) og CPH-FOOD program.

BIOPRO: Et biotekpartnerskab mellem sjællandske virksomheder, der arbejder for øget konkurrenceevne og bæredygtighed, og universiteter, http://www.biopro.nu. BIOPRO er støttet af Innovationsfonden, Region Sjælland og EU regional fond.

ParticleTech: En startup-virksomhed, spin-out fra BIOPRO-partnerskabet. Virksomhedens vision er at støtte fødevare-, medicinal- og biotekindustrien med et måleinstrument, der bygger på realtids billedteknologi, http://www.particletech.dk.

Creator Engineering: En virksomhed med ekspertise inden for produktdesign og -udvikling. Virksomhedens engagement i udviklingen af oCelloScope bibringer værdifuld viden til teamet, http://www.creator.dk.

PROSYS: Forskningscenter under DTU Kemiteknik. PROSYS er anerkendt for dets forskning inden for udvikling af bæredygtige processer og er koordinator i nærværende samarbejde, http://www.kt.dtu.dk/english/Research/PROSYS.

DTU MEK: DTU Mekanik arbejder tæt sammen med Creator Engineering, og de er i fællesskab ansvarlige for den mekaniske udvikling og det mekaniske design, http://www.mek.dtu.dk/).

 

Skrevet i: Analytisk kemi

Seneste nyt fra redaktionen

Kemiens etik: Et overset felt med voksende betydning

Artikler fra Dansk KemiTop07. 09. 2026

Kemisk forskning og teknologi påvirker i stigende grad sundhed, miljø og samfund. Derfor er der behov for større opmærksomhed på kemiens etiske dimensioner i både forskning, undervisning og faglige organisationer. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer,

Molekylær fødevarekemi former fremtidens mad

AktueltArtikler fra Dansk KemiFødevarekemi27. 08. 2026

Villumlegat til forsker Milena Corredig sætter fokus på struktur og funktionalitet i bæredygtige fødevarer. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Kimie Kongsøre, Institut for

Hvad bruger vi kalken til?

Artikler fra Dansk Kemi26. 08. 2026

Fra Aalborg Portlands hvide kridtgrave til de malede hvælv i Aarhus Domkirke: kalk er ikke kun geologi, men et materiale, der har båret dansk byggeri, industri, landbrug og kunsthistorie. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 4, 2026 og kan læses herunder uden illustrationer, strukturer eller

Kontrolleret osmose

Artikler fra Dansk Kemi26. 08. 2026

En metode til måling af blandingsenergi i ikke-ideale opløsninger. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 4, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Dennis Wowern Nielsen1 og Claus Helix-Nielsen21 Uafhængig forsker 2

Spiseolier – de onde, de gode og den virkelig gode

Artikler fra Dansk KemiFødevarekemi26. 08. 2026

Der er fokus på ultraforarbejdet mad. Måske skyldes megen af den dårligdom, forarbejdning nu får skyld for, snarere en ubemærket ændring i vores indtag af umættede planteolier – især i de industrialiserede lande. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 4, 2026 og kan læses uden illustrationer,

Der er forskel på thioler og thioler

Artikler fra Dansk KemiHistorisk kemi26. 08. 2026

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 4, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) I den interessante artikel om polycykliske carbonhydrider i aprilnummeret af dette blad [1] omtaltes en femleddet ring med to svovlatomer under navnet

Udnyttelse af biernes bakterier til udvikling af innovative plantebaserede fødevarer

Artikler fra Dansk KemiBioteknologi26. 08. 2026

Forskere undersøger, hvordan mælkesyrebakterier fra honningbier kan bruges til at udvikle næste generation af plantebaserede fødevarer. Ved hjælp af avanceret droplet microfluidics kan tusindvis af bakteriestammer hurtigt screenes for deres evne til at fermentere plantebaserede råvarer og producere

GC-analyse af ”håbløse” matricer

AktueltArtikler fra Dansk Kemi24. 08. 2026

Prøveforberedelse ”all-in-one”. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Jens Glastrup, MSCi ApS For nogle år siden var jeg på besøg på Ravmuseet i Thyborøn, som drives af Bjarne

Hvor kommer kalken fra?

AktueltArtikler fra Dansk Kemi17. 08. 2026

Fra kølige underjordiske gange i Mønsted til molerklinter på Fur: Danmarks hvide mineral er et aftryk af et urgammelt hav og en nøgle til at forstå, hvorfor Danmark har hårdt vand. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger

Fra forskning til et mere sikkert kemisk arbejdsmiljø for brandfolk

AktueltArbejdsmiljø/IndeklimaArtikler fra Dansk Kemi10. 08. 2026

Biomonitorering har ført til konkrete ændringer i røgdykkeruddannelsen og reduceret eksponering for tjærestoffer. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Maria Helena Guerra Andersen¹,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Holm & Halby

    Haier Biomedical går ind på markedet for rysteinkubatorer

  • Holm & Halby

    Ny generation af -86 °C frysere halverer næsten energiforbruget

  • Holm & Halby

    Holm & Halby styrker LAF-programmet med italienske FASTER

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Drifton

    Nye digitale sprøjtepumper til præcis væskedosering

  • Drifton

    Mød Drifton og DACOS på LabDays 2026

  • Holm & Halby

    NYHED: Haier centrifuger – Se dem på LabDays

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • MD Scientific

    Imponerende ydeevne med den nye puriFlash® XS 530

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kemiens etik: Et overset felt med voksende betydning

    07.09.2026

  • Molekylær fødevarekemi former fremtidens mad

    27.08.2026

  • Hvad bruger vi kalken til?

    26.08.2026

  • Kontrolleret osmose

    26.08.2026

  • Spiseolier – de onde, de gode og den virkelig gode

    26.08.2026

  • Der er forskel på thioler og thioler

    26.08.2026

  • Udnyttelse af biernes bakterier til udvikling af innovative plantebaserede fødevarer

    26.08.2026

  • GC-analyse af ”håbløse” matricer

    24.08.2026

  • Hvor kommer kalken fra?

    17.08.2026

  • Fra forskning til et mere sikkert kemisk arbejdsmiljø for brandfolk

    10.08.2026

  • Størrelse betyder noget

    03.08.2026

  • Mælkens caseiner er uden indre orden – men hvad gør calcium?

    22.06.2026

  • Fra fedtsyreprofil til fedtsyrekoncentration

    15.06.2026

  • Moderne forskning kræver stammekonstruktion i high-throughput

    09.06.2026

  • Polycykliske aromatiske kulbrinter – multi-redox systemer

    01.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}