
Erhvervspuljen, hvor virksomheder kan søge om tilskud til energiforbedringer, er endnu ikke blevet det tilløbsstykke, som håbet. I tredje runde blev det til 217 ansøgninger til en samlet værdi af 43 mio. kr. Det er en fald på 12 mio. kr. siden den forrige runde.
I alt er der fem ansøgningsrunder og en samlet pulje på 600 mio. kr. i år. Puljen strækker helt frem til 2029 og rummer i alt 3,9 mia. kr.
Trods de mange penge har det været svært at få dem ud og arbejde. I forsøget på at få flere virksomheder med på banen, er der forud for ansøgningsrunden arbejdet med at udvide antallet af standardløsninger og lette processen for rådgiverbistand, så det bliver endnu lettere for virksomhederne at søge om tilskud fra puljen.
Og det ser ud til at virke. Der er i hvert fald anvendt flere standardløsninger, og der er flere mindre projekter. Trods et fald i samlet værdi, er antallet af ansøgninger steget fra 186 til 217.
Tildelingen af midlerne i puljen sker på baggrund af en konkurrencebaseret model, hvor ansøgningerne rangeres efter den laveste støttepris pr. sparet kWh. Der er et støtteloft i puljen på 7 øre pr. sparet kWh.
En model, som ikke alle virksomheder er lige begejstrede for, og som kan være en årsag til, at det går lidt trægt med at få delt midlerne ud.
Kilde: Energistyrelsen