
Isamu Akasaki, japansk fysiker og modtager af Nobelprisen i fysik 2014, er død, 92 år.
I dag tænker de færreste over, at led-lyset også kan være hvidt, men i mange år var netop det hvide lys en udfordring.
Det skyldes, at man ikke havde en tilstrækkelig god blå lysdiode, og dermed var de lyskilder, man i dag kalder for led, ikke rigtigt en mulighed.
Isamu Akasaki arbejdede ved University of Nagoya sammen med Hirshi Amano. I begyndelsen af 1990’erne lykkedes det dem at få stærke blå stråler fra halvledere.
Røde og grønne dioder havde eksisteret længe før, men uden det blå lys kunne man ikke få det, mange havde ledt efter i årtier: hvidt lys.
De to samarbejdede med Shuji Nakamura, som derefter var ansat hos Nichia Chemicals, et lille firma i Tokushima, Japan.
Forskningsresultatet førte til, at Videnskabsakademiet, der står bag Nobelpriserne kortfattet sagde: “Den almindelige pære oplyste hele det 20. århundrede: LED-lampen vil oplyse det 21. århundrede”.
Kilde: svt