• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

AktueltBioteknologi11. 03. 2024 | Helle Friemann Nielsen

AAU-professor modtager EliteForsk-Prisen

AktueltBioteknologi11. 03. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Professor Mads Albertsen fra Aalborg Universitet modtager Uddannelses- og Forskningsministeriets EliteForsk-pris for sin banebrydende forskning i bakteriers DNA. Han vil gerne være et forbillede for andre forskere og vise, at karriere og familieliv godt kan gå hånd i hånd

Professor Mads Albertsen modtager EliteForsk-prisen 2024. Foto: Kristoffer Juel Poulsen.

I en alder af 38 år har professor ved Aalborg Universitet, Mads Albertsen, opnået mere end de fleste. Han leder en verdensførende forskningsgruppe, der udvikler nye avancerede sekventeringsmetoder til at kortlægge DNA fra bakterier i naturen.
Derudover blev han verdenskendt under coronapandemien, da han opbyggede verdens største center for sekventeringer af covid-virus genomer og dermed leverede data til Danmarks overvågning af forskellige virusvarianter.
Mandag den 26. februar opnåede Mads Albertsen endnu en milepæl i forskerkarrieren, da han modtog EliteForsk-prisen for sin banebrydende grundforskning i bakteriers DNA. Med prisen følger en mio. kr. til forskningsaktiviteter og en personlig hæderspris på 200.000 kr.

Worklife-balancen
Mads Albertsen arbejder i øjeblikket på at kortlægge samtlige bakterier i Danmark ud fra 10.000 prøver af marker, enge, skove og dansk naturs øvrige habitater i projektet ”Microflora Danica”.
-Jeg vil virkelig gerne være den første, som har kortlagt alle bakterier i Danmark. Rent videnskabeligt vil det være kæmpestort på den måde at skrive sig ind i historiebøgerne, men det er især vigtigt, at vi får overblikket over de byggeklodser, som vi skal opbygge fremtidens biobaserede økonomi på, så vi kan vælge de rigtige løsninger i den grønne omstilling, forklarer Mads Albertsen, der er ambitiøs både i forskerkarrieren og på familiefronten.
Hvis man vil være en succes begge steder, kræver det balance. Derfor har Mads Albertsen stort fokus på worklife-balance, både for sig selv og for sit forskerteam. Han er far til tre børn på 4, 8 og 10 år, og det er afgørende for ham at prioritere tid til at være en nærværende familiefar.
Netop worklife-balancen er vigtigt for Mads Albertsen i lederrollen. Han ved, at hvis man vil forandre noget, så skal det komme fra en selv. Derfor snakker han åbent med sine 15 medarbejdere i forskningsgruppen om, hvordan de kan arbejde fokuseret, koncentreret og effektivt og sikre, at timerne på arbejdet tæller.
-Vi laver tit ting, der er rigtig svære, og derfor kræver det, at vi kan arbejde koncentreret i lang tid. Det kan ofte være svært, fordi der findes så mange ting, der hele tiden forstyrrer os som fx mails, mobiltelefoner osv. Som leder snakker jeg meget åbent om, hvordan jeg strukturerer min arbejdsdag, så jeg kan arbejde koncentreret og uforstyrret. Jeg vil gerne sætte et eksempel og inspirere mine medarbejdere, siger Mads Albertsen.
-Jeg synes, det er spændende at udforske forskellige måder at arbejde på. Jeg har læst mange bøger om emnet og har eksperimenteret med, hvad der virker for mig; hvordan jeg lærer at fokusere effektivt, hvordan jeg får bygget de vaner, der gør mig til den person, jeg gerne vil være, fortsætter han.

To store forskningsmål
Mads Albertsen har to store forskningsmål fremadrettet. Han har en mission om at kortlægge et genom fra hver art af bakterier, fordi det vil have fundamental betydning for vores samfund. Han er begyndt i det små med sine kollegaer i Microflora Danica-projektet.
Derudover vil Mads Albertsen være med til at skubbe ny DNA-teknologi ud i sundhedsvæsnet. Med nye metoder til at analysere DNA vil det være muligt hurtigt at identificere sygdomsfremkaldende baktier og dermed sikre den rette behandling hurtigt. Det er en teknologi, der vil redde liv både nu og i fremtiden.

Skrevet i: Aktuelt, Bioteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Vælg bælg

Artikler fra Dansk KemiFødevarekemiTop03. 11. 2025

Bælgfrugter kan blive en vigtig komponent i en mere plantebaseret kost, men vi har stadig begrænset viden om deres indhold af metabolitter. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Hanne

Enzymet glucoseoxidase – en status i 100-året for Detlev Müllers opdagelse

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi29. 10. 2025

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Jens Ulstrup1, Xinxin Xiao2, Adam Heller3 og Ture Damhus41 Institut for Kemi, Danmarks Tekniske Universitet2 Institut for Kemi og Biovidenskab,

Vil du stå i spidsen for et af Danmarks ældste fagblade – Dansk Kemi søger ny redaktør

Organisk kemi21. 10. 2025

Da vores redaktør, Hanne Christine Bertram, stopper, søger vi en redaktør til et af Danmarks ældste fagtidsskrifter, Dansk Kemi. Dansk Kemi bringer aktuel og dybdegående information om kemien og dens udvikling inden for industri, forskning og uddannelse. Bladet er desuden medlemsblad for Kemisk

Hvad laver lermineralet vermiculiti laboratoriet?

AktueltArtikler fra Dansk Kemi21. 10. 2025

I 2023 kom ler for alvor i medierne, da der skete et voldsomt jordskred i Ølst Bakker ved Randers. Siden 1950'erne er der i området gravet ler til Leca-kugler, som blandt andet bruges til dræn og (sammen med beton) til isolering. Faktisk bliver mange lermineraler brugt til forskellige kommercielle

Er kokain protoneret, når det binder til dopamintransporteren?

AktueltArtikler fra Dansk KemiMedicinalkemi17. 10. 2025

Vi har undersøgt, hvordan pH-forholdene er, når lægemidlet binder til dets vigtigste target. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Marie Louise Gram og Mikael Bols, Kemisk Institut,

Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

Branchenyt15. 10. 2025

Det er med stor sorg, at vi må fortælle, at vores hjertevarme og altid positive kollega – og ven – Marianne Dieckmann (61) ikke er hos os i denne verden længere. Marianne gik for nyligt bort efter i flere år at have kæmpet mod en kræftsygdom, som hun dog hverken lod forlag eller vores mange kunder

Chr. Hansen A/S, osteløbe og teknologispring

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi06. 10. 2025

– en virksomhed, der har en historie med mange facetter. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 4, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Kurt Jacobsen, dr.phil. Den 29. januar 2004 fusionerede de to danske virksomheder,

Fra forskning i nanosikkerhed til mere sikker håndtering af nanomaterialer i arbejdsmiljøet

AktueltArbejdsmiljø/IndeklimaArtikler fra Dansk Kemi29. 09. 2025

NFA har udgivet en videnskabelig artikel om NFA's samfundsmæssige aftryk på kemiområdet. Den beskriver, hvordan forskning i nanosikkerhed er omsat til mere sikker håndtering af nanomaterialer på arbejdspladser i Danmark. Det skete i tæt dialog mellem forskere, Arbejdstilsynet og arbejdsmarkedets

Sulfitter. Sulfo. Sulfonater og sulfater. Sulfa. Sulfy. Sulfider. Sulfan

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi22. 09. 2025

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 4, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Hvad er fælles for indholdet af de to flasker på billedet? Der er svovlforbindelser i begge, og i begge giver de pågældende forbindelser lidt

Jubilæumsudgaven af Labdays i Aarhus er kommet godt fra start

BranchenytTop10. 09. 2025

Lige fra morgenstunden stod de første besøgende klar til at komme ind på LabDays messen, der i år afholdes i smilets by, Aarhus. Her kunne de finde oplagte udstillere, der gennem messens to dage står klar til at præsentere deres produkter, der inkluderer alt indenfor laboratorieverdenen. Der ud

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • MD Scientific

    SkillPak BIO færdigpakkede kolonner til kromatografiapplikationer

  • Holm & Halby

    Fryserseminar – ULT

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Holm & Halby

    Bestil vores gratis 2026 kalendere 

  • Holm & Halby

    Vi afholder Fermenteringsseminar på BII

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

  • Holm & Halby

    Servicetekniker til LAF, sikkerhedskabinetter og renrum

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

  • Mikrolab – Frisenette A/S

    Du inviteres til den årlige Opentrons Super-bruger dag

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Vælg bælg

    03.11.2025

  • Enzymet glucoseoxidase – en status i 100-året for Detlev Müllers opdagelse

    29.10.2025

  • Vil du stå i spidsen for et af Danmarks ældste fagblade – Dansk Kemi søger ny redaktør

    21.10.2025

  • Hvad laver lermineralet vermiculiti laboratoriet?

    21.10.2025

  • Er kokain protoneret, når det binder til dopamintransporteren?

    17.10.2025

  • Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

    15.10.2025

  • Chr. Hansen A/S, osteløbe og teknologispring

    06.10.2025

  • Fra forskning i nanosikkerhed til mere sikker håndtering af nanomaterialer i arbejdsmiljøet

    29.09.2025

  • Sulfitter. Sulfo. Sulfonater og sulfater. Sulfa. Sulfy. Sulfider. Sulfan

    22.09.2025

  • Jubilæumsudgaven af Labdays i Aarhus er kommet godt fra start

    10.09.2025

  • Kvantealgoritmer og kemisk forståelse i åbne systemer

    03.09.2025

  • Grøn kemi, affald og plast

    26.08.2025

  • Det gyldne mikrobiom: Tarmbakterier som kilde til det essentielle B-vitamin riboflavin

    20.08.2025

  • Antibiotikaresistens i vores naturlige miljøer

    12.08.2025

  • Nye metoder giver indsigt i plantebaseret strukturdannelse

    04.08.2025

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik