• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

AktueltBioteknologi11. 03. 2024 | Helle Friemann Nielsen

AAU-professor modtager EliteForsk-Prisen

AktueltBioteknologi11. 03. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Professor Mads Albertsen fra Aalborg Universitet modtager Uddannelses- og Forskningsministeriets EliteForsk-pris for sin banebrydende forskning i bakteriers DNA. Han vil gerne være et forbillede for andre forskere og vise, at karriere og familieliv godt kan gå hånd i hånd

Professor Mads Albertsen modtager EliteForsk-prisen 2024. Foto: Kristoffer Juel Poulsen.

I en alder af 38 år har professor ved Aalborg Universitet, Mads Albertsen, opnået mere end de fleste. Han leder en verdensførende forskningsgruppe, der udvikler nye avancerede sekventeringsmetoder til at kortlægge DNA fra bakterier i naturen.
Derudover blev han verdenskendt under coronapandemien, da han opbyggede verdens største center for sekventeringer af covid-virus genomer og dermed leverede data til Danmarks overvågning af forskellige virusvarianter.
Mandag den 26. februar opnåede Mads Albertsen endnu en milepæl i forskerkarrieren, da han modtog EliteForsk-prisen for sin banebrydende grundforskning i bakteriers DNA. Med prisen følger en mio. kr. til forskningsaktiviteter og en personlig hæderspris på 200.000 kr.

Worklife-balancen
Mads Albertsen arbejder i øjeblikket på at kortlægge samtlige bakterier i Danmark ud fra 10.000 prøver af marker, enge, skove og dansk naturs øvrige habitater i projektet ”Microflora Danica”.
-Jeg vil virkelig gerne være den første, som har kortlagt alle bakterier i Danmark. Rent videnskabeligt vil det være kæmpestort på den måde at skrive sig ind i historiebøgerne, men det er især vigtigt, at vi får overblikket over de byggeklodser, som vi skal opbygge fremtidens biobaserede økonomi på, så vi kan vælge de rigtige løsninger i den grønne omstilling, forklarer Mads Albertsen, der er ambitiøs både i forskerkarrieren og på familiefronten.
Hvis man vil være en succes begge steder, kræver det balance. Derfor har Mads Albertsen stort fokus på worklife-balance, både for sig selv og for sit forskerteam. Han er far til tre børn på 4, 8 og 10 år, og det er afgørende for ham at prioritere tid til at være en nærværende familiefar.
Netop worklife-balancen er vigtigt for Mads Albertsen i lederrollen. Han ved, at hvis man vil forandre noget, så skal det komme fra en selv. Derfor snakker han åbent med sine 15 medarbejdere i forskningsgruppen om, hvordan de kan arbejde fokuseret, koncentreret og effektivt og sikre, at timerne på arbejdet tæller.
-Vi laver tit ting, der er rigtig svære, og derfor kræver det, at vi kan arbejde koncentreret i lang tid. Det kan ofte være svært, fordi der findes så mange ting, der hele tiden forstyrrer os som fx mails, mobiltelefoner osv. Som leder snakker jeg meget åbent om, hvordan jeg strukturerer min arbejdsdag, så jeg kan arbejde koncentreret og uforstyrret. Jeg vil gerne sætte et eksempel og inspirere mine medarbejdere, siger Mads Albertsen.
-Jeg synes, det er spændende at udforske forskellige måder at arbejde på. Jeg har læst mange bøger om emnet og har eksperimenteret med, hvad der virker for mig; hvordan jeg lærer at fokusere effektivt, hvordan jeg får bygget de vaner, der gør mig til den person, jeg gerne vil være, fortsætter han.

To store forskningsmål
Mads Albertsen har to store forskningsmål fremadrettet. Han har en mission om at kortlægge et genom fra hver art af bakterier, fordi det vil have fundamental betydning for vores samfund. Han er begyndt i det små med sine kollegaer i Microflora Danica-projektet.
Derudover vil Mads Albertsen være med til at skubbe ny DNA-teknologi ud i sundhedsvæsnet. Med nye metoder til at analysere DNA vil det være muligt hurtigt at identificere sygdomsfremkaldende baktier og dermed sikre den rette behandling hurtigt. Det er en teknologi, der vil redde liv både nu og i fremtiden.

Skrevet i: Aktuelt, Bioteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Trinatriumhexafluo… hvad for noget?

Artikler fra Dansk KemiHistorisk kemiTop09. 06. 2025

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) I år fejrer man internt i IUPAC 20-året for offentliggørelsen af The Red Book (i det følgende blot "RB2005") med anbefalinger vedrørende

Prisen på grisen: Hvad koster oprensning af beskidt CO2?

Artikler fra Dansk KemiGrøn omstillingTop02. 06. 2025

Hvor rent er CO2 fra CO2-fangst? Og hvor dyrt er det at oprense CO2? Denne artikel giver indsigt i nogle af udfordringerne ved at implementere en global CO2 infrastruktur. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs

Der er brug for lange måleserier af miljøparametre

AktueltArtikler fra Dansk KemiKlima og miljø26. 05. 2025

Kontinuerlige, kvalitetssikrede målinger af kemiske, fysiske og biologiske miljøparametre giver uundværlig information. Det gælder også for Grønland. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen

Chemical ionization mass spectrometry in atmospheric studies

AktueltAnalytisk kemiArtikler fra Dansk Kemi19. 05. 2025

Advances in chemical ionization mass spectrometry can improve our understanding of atmospheric composition. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Varun Kumar, Institut for

Gamle processer, nye muligheder: Nyt kemisk-biologisk koncept til CO2-fangst og omdannelse

AktueltArtikler fra Dansk KemiBioteknologi14. 05. 2025

Oldgamle CO2-ædende mikroorganismer kan fange CO2 direkte fra skorstensrøg og omdanne kulstoffet til grønne molekyler. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Mads Ujarak Sieborg1 og

Centrotherm clean solutions bliver til Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions

AktueltBranchenyt14. 05. 2025

Busch Group annoncerer, at deres brand centrotherm clean solutions bliver en del af Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions. Fra september 2025 vil gasreduktionssystemerne til Semicon-industrien, som tidligere blev tilbudt under dette mærke, blive integreret i Pfeiffer-porteføljen og fremover være

I dag får professor Per Halkjær Nielsen Videnskabernes Selskabs Guldmedalje

Branchenyt14. 05. 2025

For blot fjerde gang i dette årtusinde uddeles Videnskabernes Selskabs Guldmedalje. Det sker i dag, hvor bakterieforsker Per Halkjær Nielsen, professor ved Institut for Kemi og Biovidenskab ved Aalborg Universitet, får den fine hæder for sit livsværk og sin holdånd. Han er manden, der kortlægger

Atmosfærisk transport af PFAS til Højarktis

AktueltArtikler fra Dansk KemiKlima og miljø28. 04. 2025

Tilstedeværelsen af PFAS-forbindelser skyldes ikke kun lokale kilder, men de kan langtransporteres i luften til selv meget fjerntliggende arktiske egne. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen

Biotek-firma bag fedme-medicin på tabletform har lagt en klar plan om samarbejde eller opkøb

AktueltMedicinalkemi21. 04. 2025

I dag er det frem med nålen, hvis man er i behandling med diverse former for fedme-medicin. Det hæmmer imidlertid udbredelsen på specielt asiatiske og afrikanske markeder, hvor der er en udtalt nålefobi. Derfor arbejder det danskstiftede biotekselskab Pila Pharma med at få udvikle deres

Dansk virksomhed vil vende produktionen af ammoniak på hovedet – ned i en lille container

AktueltBioteknologiFødevarekemi07. 04. 2025

NitroVolt, en dansk biotech-virksomhed, vil vende produktionen af ammoniak på hovedet. I stedet for den velkendte løsning, der bygger på den energitunge Haber-Bosch-proces, vil produktionen nu foregå i en container, der fx kan stå direkte ude hos en landmand. Ammoniak til kunstgødning er en slags

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Holm & Halby

    VidensDage’25 hos Holm og Halby: Faglig fordybelse og teknologisk indsigt i højsædet

  • Holm & Halby

    Fremtidens sikkerhedskabinetter: Er du rustet til den nye EN12469 / Annex 1

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Høj præcision i CNC-fræsning takket være vakuum

  • Dansk Laborant-Forening/HK

    En fundamental del af forskningen

  • DENIOS ApS

    Lær at håndtere lækager på 90 min.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød Busch på Spildevand Teknisk Forenings Årsmøde 2025

  • Dansk Laborant-Forening/HK

    Styrk laboratoriets digitale kompetencer med Python

  • DENIOS ApS

    Sådan vælger du det rigtige opbevaringsskab til farlige stoffer

  • MD Scientific

    Mød MD Scientific på ESOC 2025

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer innovative vakuumløsninger på Battery Show Europe 2025 i Stuttgart

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Trinatriumhexafluo… hvad for noget?

    09.06.2025

  • Prisen på grisen: Hvad koster oprensning af beskidt CO2?

    02.06.2025

  • Der er brug for lange måleserier af miljøparametre

    26.05.2025

  • Chemical ionization mass spectrometry in atmospheric studies

    19.05.2025

  • Gamle processer, nye muligheder: Nyt kemisk-biologisk koncept til CO2-fangst og omdannelse

    14.05.2025

  • Centrotherm clean solutions bliver til Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions

    14.05.2025

  • I dag får professor Per Halkjær Nielsen Videnskabernes Selskabs Guldmedalje

    14.05.2025

  • Atmosfærisk transport af PFAS til Højarktis

    28.04.2025

  • Biotek-firma bag fedme-medicin på tabletform har lagt en klar plan om samarbejde eller opkøb

    21.04.2025

  • Dansk virksomhed vil vende produktionen af ammoniak på hovedet – ned i en lille container

    07.04.2025

  • En EU-historie om nomenklatur – og ginseng til hunde, katte og heste!

    01.04.2025

  • Tysk elektrolyseanlæg er som det første i verden blevet integreret direkte i kemisk produktion

    31.03.2025

  • Dansk innovation blander sig i toppen over lande med de fleste patentansøgninger

    31.03.2025

  • Ny grundbog tager studerende på videregående uddannelser ind i den basale kemi

    26.03.2025

  • Nedrivningsarbejdere i kontakt med PCB slipper med skrækken – kun lave niveauer i blodet

    25.03.2025

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik