
Den ulykkelige eksplosion i Beirut havn d. 4. august 2020 er en uvelkommen påmindelse om, at ammoniumnitrat har farlige egenskaber. Mængden kendes ikke, men efter sigende ankom et skib i 2013 med 2.750 t, så det må være den øvre grænse.
Det er noget mere end de 2.100 t ombord på skibet Grandcamp, som eksploderede i 1947 i havnen i Texas City, og som har den tvivlsomme ære at indtage førstepladsen over industrielle ulykker med flest omkomne i USA.
Men ammoniumnitrat har også andre farlige egenskaber. Den kan ved opvarmning udvikle giftige nitrøse gasser.
Læs om de farlige egenskaber i augustnummeret af Dansk Kemi, hvor Frank Hedlund i serien om danske ulykker beskriver det i særklasse store udslip af NOX i Fredericia i 1996. Ulykken i Beirut har dog ikke noget læringspotentiale, mener Frank Hedlund, for faren er mere end velkendt.
Her tænker man på den svenske forfatter og debattør Anders Ehnmark, som er citeret for, at definitionen på en medienyhed er, at den er sket så tilpas mange gange tidligere, at alle umiddelbart kan genkende den som en nyhed, mener Frank Hedlund.