Ved pandemiens udbrud i Danmark besluttede Region Hovedstaden at gå i samarbejde med Region Sjælland om at styrke og understøtte forskningen i COVID-19 bl.a. ved at nedsætte en særlig task-force til at skabe overblik over projekter og sikre videndeling hospitalerne imellem. Målet er at sikre, at forskningsressourcerne anvendes mest effektivt, og at der f.eks ikke igangsættes selvstændige forskningsprojekt der ligner hinanden.
For at minimere risikoen for sammenfaldende forskningsprojekter har ledelserne i de to regioner besluttet, at der skal gennemføres præ-screening af nye COVID-19 relaterede forskningsprojekter i både Region Hovedstaden og i Region Sjælland.
Præ-screeningen skal afgøre, om der allerede er forskningsforsøg i gang med samme formål og sikre, at der er det tilstrækkelige patientgrundlag til at gennemføre forskning, der giver valide resultater, som kan bruges i den videre bekæmpelse af COVID-19 sygdommen.
Præ-screeningen foregår ved, at forskerne udfylder et skema på en side, som to uvildige personer udpeget af task-forcen så har 48 timer til at vurdere.
– Det er selvfølgelig et ekstra trin på vejen til resultater. Men de 48 timer er godt givet ud på den lange bane, fordi vi undgår spildt arbejde. Alle arbejder jo for at finde en vaccine eller en behandling. Det er vigtigt at arbejde sammen for at sikre det tilstrækkelige patientgrundlag, siger professor Thomas Benfield, der er forsker interventionsstudier til SARS-CoV-2 på Amager Hvidovre Hospital.
Der er indtil videre kommet 13 ansøgninger i præ-screeningen.
Kilde: Region Hovedstaden