• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

AktueltBranchenyt28. 09. 2023 | Allan Malmberg

11 kvante-initiativer skal bringe Danmark helt i front indenfor superteknologien

AktueltBranchenyt28. 09. 2023 By Allan Malmberg

Illustration: Freepik

Verden står lige på nippet at træde ind en tidsalder, hvor kvanteteknologien kan vende op og ned på meget af den hverdag, som vi kender i dag.

Kvante-området bliver også omtalt som superteknologi, da det besidder enorme potentialer, og med det som baggrundtæppe, at regeringen har lanceret Danmarks Nationale Strategi for Kvanteteknologi, der med 11 initiativer blandt andet skal styrke den kommercielle udvikling ved at lave et dansk kvantehus, etablere Kvantefonden – som skal sikre adgang til kapital i milliardklassen, styrke Danmarks kritiske, digitale infrastruktur og løfte Danmarks internationale rolle i udviklingen af kvanteteknologi.

Uddannelse og forskning rummer nøglen til at finde løsninger på mange af de største udfordringer, vores samfund står over for, og det er selve brændstoffet, der skal drive Danmarks udvikling af kvanteteknologien frem. Nu tager vi de næste afgørende skridt mod at styrke Danmarks position på området. Både ved at vende blikket ud mod verden og det talent, der findes på området, men også ved at skrue op for mulighederne for at teste og udvikle teknologier og idéer her i landet, lyder det fra uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund i forbindelse med lanceringen af de 11 initiativer.

De 11 initiativer i Danmarks Nationale Strategi for Kvanteteknologi er:

  1. Quantum House Denmark: Som en del af det eksisterende uddannelses-, forsknings- og innovationsmiljø omkring Nørre Campus i København vil regeringen, i samarbejde med en bred kreds af aktører, igangsætte Quantum House Denmark, der skal være et knudepunkt for anvendt kvanteteknologi.
  2. Etablering af Kvantefonden: Der etableres en europæisk kvantefond i milliardklassen med base i Danmark. Kvantefonden skal understøtte indsatserne i Quantum House Denmark og ses i sammenhæng med indsatser som Deep Tech Lab – Quantum under BioInnovation Institute og NATO’s Innovation Fund (NIF).
  3. Aktivere de danske styrkepositioner i kvanteteknologi gennem use-cases og demonstrationsprojekter: Der iværksættes en indsats for at fremskynde integrationen af kvanteteknologiske løsninger i danske virksomheder med særligt fokus på use-cases og demonstrationsprojekter som væsentlige værktøjer til at vise, hvordan kvanteteknologi kan anvendes i praksis.
  4. Mere kvantetalent til Danmark: Der etableres en pulje, hvor de videregående uddannelsesinstitutioner kan få tilskud fra til udvikling af nye uddannelsestilbud og -forløb samt undervisningsmateriale inden for kvanteområdet.
  5. Nationalt forum for kvanteteknologi: Kvanteområdet skal understøttes af et bredt samarbejde mellem centrale aktører og interessenter for at fremme en bredt forankret national tilgang gennem Nationalt Forum for Kvanteteknologi.
  6. Styrke Danmarks kritiske digitale infrastruktur mod truslen fra kvanteteknologier: Der nedsættes et sekretariat, som skal koordinere imødegåelsen af sikkerhedsudfordringer relateret til kvanteteknologi med støtte fra en ekspertgruppe.
  7. Øget sikkerhed i det danske kvantemiljø: For at øge sikkerheden i det danske kvantemiljø styrkes Politiets Efterretningstjenestes (PET’s) rådgivningsindsats. PET vil yde en mere proaktiv støtte til de danske kvantevirksomheder og forskningsinstitutioner med det formål at gøre dem til kompetente forvaltere af deres sikkerhed.
  8. Effektiv regulering og beskyttelse af kvanteteknologi: Der igangsættes derfor et arbejde med at styrke analyse- og forvaltningskapaciteten i relation til risici inden for eksportkontrol og investeringsscreening og en deraf følgende styrket vejledningsindsats over for virksomheder og forskningsinstitutioner.
  9. Danmark i en ledende rolle i udvikling af kvanteteknologi i Europa: Derfor iværksættes en målrettet indsats for at styrke Danmarks engagement i EU-initiativer inden for udvikling, kommercialisering og anvendelse af kvanteteknologi.
  10. International kvantehub skal løfte Danmarks strategiske kvante-partnerskaber: Der etableres en international kvantehub, som skal markere Danmark stærkt internationalt og sikre fremdrift i nye samarbejdsaftaler. Hubben skal styrke Danmarks strategiske kvantesamarbejde bilateralt, multilateralt og regionalt i EU og Norden samt med centrale forskningsinstitutioner og virksomheder på kvanteområdet.
  11. Dansk aftryk i international standardisering på kvanteområdet: Det danske engagement på kvantedagsordenen i det europæiske standardiseringssystem styrkes og der arbejdes målrettet for, at Danmark får ansvaret for et europæisk kvantesekretariat, der kan give væsentlig indflydelse på arbejdet med udviklingen af standarder inden for kvanteteknologi på europæisk niveau.

Kilde: Erhvervsministeriet

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Moderne forskning kræver stammekonstruktion i high-throughput

Artikler fra Dansk KemiBioteknologiTop09. 06. 2026

Krydsning sætter endnu engang gær i førersædet som forsøgsorganisme. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Uffe Hasbro Mortensen (professor), Thomas Strucko (post doc), Morten

Molekylær fødevarekemi former fremtidens mad

Artikler fra Dansk KemiFødevarekemi03. 06. 2026

Villumlegat til forsker Milena Corredig sætter fokus på struktur og funktionalitet i bæredygtige fødevarer. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Kimie Kongsøre, Institut for

Polycykliske aromatiske kulbrinter – multi-redox systemer

AktueltArtikler fra Dansk Kemi01. 06. 2026

Kombinationen af polycykliske aromatiske kulbrinter og den organiske svovlforbindelse tetrathiafulvalen giver nye multi-redox systemer. De har potentiel anvendelse inden for materialekemien som elektrisk ledende materialer, elektrokrome materialer eller som komponenter i batterier. Artiklen har

Ozon i den arktiske troposfære

AktueltArtikler fra Dansk KemiKlima og miljø21. 05. 2026

Ozon (O3) i atmosfæren er en vigtig klimagas – desuden er den giftig for dyr og mennesker samt skadelig for planter. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Henrik Skov, Claus

Plastik i luften – havets usynlige bidrag

AktueltArtikler fra Dansk KemiKlima og miljø11. 05. 2026

Springende bobler på havets overflade kan transportere mikroskopiske plastikpartikler fra vand til luft. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Eva R. Kjærgaard, Institut for Kemi,

Supporting chemical thermodynamics

AktueltArtikler fra Dansk KemiKemiteknik04. 05. 2026

The role of infrared spectroscopy The use of molecular vibrations to probe structure in hydrogen bonding liquids. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 1, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) By Evangelos Drougkas, Georgios

Aminosyrer til folk og fæ – hvad er egentlig ”L-cystin”?

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi29. 04. 2026

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) I forbindelse med EU-forordninger om fodertilsætningsstoffer (jf. Appendiks) fik Nomenklaturudvalget en forespørgsel fra en oversætter i EU om

Kemiens etik:

Artikler fra Dansk Kemi22. 04. 2026

Et overset felt med voksende betydning Kemisk forskning og teknologi påvirker i stigende grad sundhed, miljø og samfund. Derfor er der behov for større opmærksomhed på kemiens etiske dimensioner i både forskning, undervisning og faglige organisationer. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr.

Physical Unclonable Functions

Artikler fra Dansk KemiNanoteknologi22. 04. 2026

Fremtidens sikkerhedsløsninger baserer sig på tilfældige mønstre. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Thomas Just Sørensen, Nano-Science Center og Kemisk Institut, Københavns

Stratosfærisk ozon

Artikler fra Dansk KemiKlima og miljø22. 04. 2026

En status. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Ole John Nielsen, Kemisk Institut, Københavns Universitet Stratosfærisk ozon har været vigtig for livets udvikling og beståen på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • MD Scientific

    Opnå højere opløsning og hurtigere SEC ved FPLC-proteinoprensning med TSKgel G#000SW

  • Holm & Halby

    Laboratorieverdenen samles til VidensDag’26

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Kem-En-Tec Nordic

    Sikker gelfarvning på kun 15 minutter?

  • Drifton

    Innovalloy 4000 – kemikalieresistent pumpeslange til krævende kemiske applikationer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Holm & Halby

    CCA – Teknisk gennemgang af cleanroom-praksis sætter fokus på reel contamination control

  • LABDAYS – Fagmesse for Laboratorieteknik

    LabDays i KB Hallen – Hurtigt udsolgt

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Moderne forskning kræver stammekonstruktion i high-throughput

    09.06.2026

  • Molekylær fødevarekemi former fremtidens mad

    03.06.2026

  • Polycykliske aromatiske kulbrinter – multi-redox systemer

    01.06.2026

  • Ozon i den arktiske troposfære

    21.05.2026

  • Plastik i luften – havets usynlige bidrag

    11.05.2026

  • Supporting chemical thermodynamics

    04.05.2026

  • Aminosyrer til folk og fæ – hvad er egentlig ”L-cystin”?

    29.04.2026

  • Kemiens etik:

    22.04.2026

  • Physical Unclonable Functions

    22.04.2026

  • Stratosfærisk ozon

    22.04.2026

  • Ti, Mo, Cs, Pr, Nd – hvad har disse fem til fælles?

    21.04.2026

  • To naturfagslærere fra slutningen af 1800-tallet

    13.04.2026

  • CleanCloud målekampagne i Nordøstgrønland

    06.04.2026

  • Svensk opfinder af pengeseddelautomaten har doneret over 538 mio. SEK til demensforskning

    25.03.2026

  • Svampe giver køerne kamp til stregen, når det kommer til produktion af mælkeprotein

    11.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik