
Borgere i bl.a. Korsør har spist kød med det giftige flourstof PFOS. Hidtil har der ikke været med håb for de personer, at de kunne komme af med stoffet igen indenfor en overskuelig tid, men nu har en læge fra Holbæk Sygehus måske godt nyt.
Det drejer sig om det kolesterolsænkende middel, som kaldes Colestyramin eller Cholestagel.
Jeg er ikke PFOS-ekspert, og derfor har jeg sat mig ned og læst en masse om det, og så læste jeg et sted, at der ikke var nogen form for behandling, men der var en enkelt case med det her stof, hvor der måske var en effekt, og det fik mig til at spærre øjnene op, forklarer Ann Lyngberg, ledende overlæge på arbejds- og socialmedicinsk afdeling på Holbæk Sygehus, til tv2 øst.
PFOS er kommet af en lidt snirklet vej til de 187 forgiftede borgere. Det har været en af ingredienserne i det brandskum, som blev anvendt ved en brandskole i Korsør. Efterfølgende har området været anvendt til græsning.
Køerne har været ejet af en samling borgere i området, som derefter har spist det forgiftede kød.
Om stoffet virker er endnu for tidligt at sige, men hun har sammen med kolleger på Holbæk Sygehus ansøgt om at lave et forsøg, hvor de skal teste om midlet har en gavnlig effekt på patienterne.
Det er Videnskabsetiske Komité, som skal tage stilling til ansøgningen, og hvis de siger god for det, kan forsøgene måske allerede gå i gang i næste måned eller i oktober.
Kilde:tv2øst