• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

Analytisk kemiArtikler fra Dansk Kemi22. 12. 2020 | Heidi Thode

Mobilt MS til måling af forurening

Analytisk kemiArtikler fra Dansk Kemi22. 12. 2020 By Heidi Thode

Online-analyse af uorganiske og organiske forureninger med et mobilt massespektrometer. Det giver mulighed for at registrere forureningskilder hurtigt og forståeligt.

Læs originalartiklen her

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 8, 2020 og kan læses uden illustrationer, strukturer og ligninger herunder.

Af Rebecca Wagner, Dr Marvin Shaw og Dr David Carslaw, University of York, Wolfson Atmospheric Chemistry Laboratories, Department of Chemistry

Registrering af forureninger i byområder (og for den sags skyld også i landområder) er vigtig på grund af deres negative indvirkning på folkesundheden samt det omgivende miljø. Her kan nævnes: hjerte-kar-sygdomme, astma, hoste, visse typer af kræft; dannelse af lavtliggende ozonlag som er medvirkende til smog og som kan virke hæmmende på plantevækst.

Det mobile laboratorium
Derfor har vi opbygget et mobilt laboratorium for at kunne måle udendørs forureninger med en samtidig registrering af fundstedet. Dette er testet i York-området. Systemet består af et SIFT, Voice 200 massespektrometer, som anvender forskellige reagens-ioner (H3O+, NO+ og O2+). Dette giver mulighed for nogen selektivitet i analysen, da reaktionsvejene ofte er forskellige for de enkelte ioniseringsmuligheder, og slutprodukterne frit kan vælges til at repræsentere de enkelte komponenter.

Hurtigt overblik
Almindeligvis bruges få enkeltkomponenter som indikatorer for helheden, eller også opsamles VOC’er på termisk desorptionsrør (TD) eller aktivt kul, hvorefter disse detailanalyseres med GC/MS. Specielt for sidstnævnte er det imidlertid vanskeligt at opnå et samlet billede, da der nødvendigvis opsamles prøver på enkeltpositioner på et givet tidspunkt. Derfor er et mobilt massespektrometer med online-analyse, som giver et komplet billede på få sekunder, mere velegnet til at give et overblik over forureninger samt eventuelt medvirke til at opspore disse. Kombinationen af disse data med GPS er velegnet til at give såvel trænede analytikere som lægpersoner et nemt forståeligt overblik over mulige forureninger samt deres kilder. Der kan bestemt argumenteres for, at et semi-selektivt MS-system aldrig vil kunne give samme detaljerede information som en TD-GC/MS-analyse. På den anden side vil ingen GC/MS-analyse kunne give det detaljerede overblik som en GPS/MS-registrering af en hel by – på kort tid vel at mærke – kan give.
Samtidig giver et mobilt massespektrometer også mulighed for hurtigt at detektere og registrere flygtige forureninger fra industrier, for eksempel NH3 fra svinefarme eller forureninger på havet og i havne fra afbrænding af tung diesel.

Data i realtid under kørsel
I figur 1 ses den varevogn, vi har anvendt til formålet, samt indbygningen af SIFT, med en støddæmpende ramme for at beskytte massespektrometeret. I vognen blev der desuden indbygget et transportabelt elanlæg samt en bærbar datastation til styringen af systemet/opsamling af GPS-data. Data opsamlet på turene rundt i York blev normalt analyseret efter kørslen, men det er muligt at opsamle og se data i realtid under kørslen, hvis det ønskes – eventuelt for at få et første overblik over, hvilke områder der skal satses på efterfølgende. Ved analyserne af data efter kørslen samlede vi disse i mindre GPS-blokke og tog middelværdien af de fundne koncentrationer. Dette gjorde vi, idet det eliminerede tilfældige ”spikes” i data, hvilket gav et mere reelt billede af den mulige forurening.

Data fra kørsel i York
Det mobile massespektrometer har som nævnt været anvendt til at registrere emissionskilder i York, og i det efterfølgende viser vi udvalgte data fra en enkelt kørsel i området. Vi har valgt nogle markører, og i tabel 1 viser vi, hvilke reagens-ioner vi har anvendt til disse. Vi vil også gerne give et par konkrete eksempler på den opsamlede information.
NO2: NO2 er interessant, idet det er en almindelig forurening i byer. Det dannes i bilers udstødning, og er medvirkende til blandt andet nedsat lungefunktion.
I figur 2 ses registrering af NO2 i de kørte gader i York. På kortet ses tydeligt, hvor koncentrationen nåede op over 60 ppb. Specielt interessant er Rougier Street, rød pil, hvor der er mange stoppesteder for busser. Til sammenligning ses et langt sammenhængende mørkeblåt område i bunden af oversigtskortet (Heslington Lane/Main Street), som ligger i yderkanten af York, og altså et mindre ”tæt” område. Her nåede ingen af de målte koncentrationer over 20 ppb.
Acetone: Ved forøget tilsætning af alkoholer til brændstof er der også en forøget sandsynlighed for dannelsen af carbonylforbindelser. Et bemærkelsesværdigt fund blev gjort i Gillygate, se figur 3, vist med den røde pil. Middelværdien for acetone var 2 ppb, men her blev der fundet 65 ppb. Dette skyldes sandsynligvis tilstedeværelsen af et par ”neglebarer”. Fundet af acetone blev konfirmeret med GC.

Lovende teknik
Vi mener, at teknikken er lovende med henblik på at registrere forureningskilder på nem forståelig vis på et niveau, som ikke tidligere er set. Teknikken er ikke så selektiv som egentlig TD-GC/MS, men letheden hvormed data er opsamlet og muligheden for præsentation af data, er ikke set før. Hvis enkeltdata skal konfirmeres, bør de indsamlede resultater kontrolleres med egentlig TD-GC/MS-analyse.

Oversættelse: Jens Glastrup

E-mail:
Jens Glastrup: jens@msconsult.dk

Skrevet i: Analytisk kemi, Artikler fra Dansk Kemi

Seneste nyt fra redaktionen

Størrelse betyder noget

Analytisk kemiArtikler fra Dansk KemiTop03. 08. 2026

Hvad præcise størrelsesmålinger af proteiner kan fortælle os om deres foldning, binding og hvordan de samles. Fra Einsteins diffusionslov og Taylor-dispersion til moderne kapillærmetoder er proteinstørrelse blevet et overraskende stærkt mål for binding, aggregering og selvsamling. Artiklen har

Mælkens caseiner er uden indre orden – men hvad gør calcium?

AktueltArtikler fra Dansk KemiFødevarekemi22. 06. 2026

Når calcium bindes til caseiner for biologisk transport, øges entropien, og orden mindskes tilsyneladende. Dissociation af calcium fra casein har endda negativ aktiveringsenergi. Ikke-ligevægtstermodynamik forklarer disse usædvanlige effekter af temperatur på orden og uorden under

Fra fedtsyreprofil til fedtsyrekoncentration

AktueltArtikler fra Dansk KemiFødevarekemi15. 06. 2026

Semikvantitativ bestemmelse af fedtsyrer i fødevarer med intern standard og GC-MS. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Daniel Halling Breiner, seniorspecialist, og Gudrun M.

Moderne forskning kræver stammekonstruktion i high-throughput

AktueltArtikler fra Dansk KemiBioteknologi09. 06. 2026

Krydsning sætter endnu engang gær i førersædet som forsøgsorganisme. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 3, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Uffe Hasbro Mortensen (professor), Thomas Strucko (post doc), Morten

Polycykliske aromatiske kulbrinter – multi-redox systemer

AktueltArtikler fra Dansk Kemi01. 06. 2026

Kombinationen af polycykliske aromatiske kulbrinter og den organiske svovlforbindelse tetrathiafulvalen giver nye multi-redox systemer. De har potentiel anvendelse inden for materialekemien som elektrisk ledende materialer, elektrokrome materialer eller som komponenter i batterier. Artiklen har

Ozon i den arktiske troposfære

AktueltArtikler fra Dansk KemiKlima og miljø21. 05. 2026

Ozon (O3) i atmosfæren er en vigtig klimagas – desuden er den giftig for dyr og mennesker samt skadelig for planter. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Henrik Skov, Claus

Plastik i luften – havets usynlige bidrag

AktueltArtikler fra Dansk KemiKlima og miljø11. 05. 2026

Springende bobler på havets overflade kan transportere mikroskopiske plastikpartikler fra vand til luft. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Eva R. Kjærgaard, Institut for Kemi,

Supporting chemical thermodynamics

AktueltArtikler fra Dansk KemiKemiteknik04. 05. 2026

The role of infrared spectroscopy The use of molecular vibrations to probe structure in hydrogen bonding liquids. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 1, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) By Evangelos Drougkas, Georgios

Aminosyrer til folk og fæ – hvad er egentlig ”L-cystin”?

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi29. 04. 2026

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) I forbindelse med EU-forordninger om fodertilsætningsstoffer (jf. Appendiks) fik Nomenklaturudvalget en forespørgsel fra en oversætter i EU om

Physical Unclonable Functions

Artikler fra Dansk KemiNanoteknologi22. 04. 2026

Fremtidens sikkerhedsløsninger baserer sig på tilfældige mønstre. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Thomas Just Sørensen, Nano-Science Center og Kemisk Institut, Københavns

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • MD Scientific

    Opnå højere opløsning og hurtigere SEC ved FPLC-proteinoprensning med TSKgel G#000SW

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Størrelse betyder noget

    03.08.2026

  • Mælkens caseiner er uden indre orden – men hvad gør calcium?

    22.06.2026

  • Fra fedtsyreprofil til fedtsyrekoncentration

    15.06.2026

  • Moderne forskning kræver stammekonstruktion i high-throughput

    09.06.2026

  • Polycykliske aromatiske kulbrinter – multi-redox systemer

    01.06.2026

  • Ozon i den arktiske troposfære

    21.05.2026

  • Plastik i luften – havets usynlige bidrag

    11.05.2026

  • Supporting chemical thermodynamics

    04.05.2026

  • Aminosyrer til folk og fæ – hvad er egentlig ”L-cystin”?

    29.04.2026

  • Physical Unclonable Functions

    22.04.2026

  • Stratosfærisk ozon

    22.04.2026

  • Ti, Mo, Cs, Pr, Nd – hvad har disse fem til fælles?

    21.04.2026

  • To naturfagslærere fra slutningen af 1800-tallet

    13.04.2026

  • CleanCloud målekampagne i Nordøstgrønland

    06.04.2026

  • Svensk opfinder af pengeseddelautomaten har doneret over 538 mio. SEK til demensforskning

    25.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}