• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

MedicinalkemiOrganisk kemi01. 05. 2005 | Katrine Meyn

Organisk syntesekemi: Fra sukker til naturstoffer

MedicinalkemiOrganisk kemi01. 05. 2005 By Katrine Meyn

Nye metalorganiske reaktioner på kulhydrater har gjort det muligt at udvikle mere effektive synteser af en række biologisk aktive forbindelser.

Læs originalartiklen her

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 5, 2005 og kan læses uden illustrationer, strukturer og ligninger herunder. Se relaterede artikler nederst på siden.

Af Robert Madsen, Center for Sustainable and Green Chemistry, Kemisk Institut, DTU

Kulhydrater er relativt komplicerede organiske molekyler, der indeholder mange funktionelle grupper og chirale centre. I naturen fremstilles der hvert år ca. 400 mia. tons kulhydrater ved fotosyntese i planter [1]. I modsætning til de fossile brændstoffer er kulhydrater en fornyelig ressource, som fremover må forventes at få større betydning som råmateriale til den kemiske industri. Kulhydrater spiller også en central rolle i mange biologiske processer og indgår i strukturen af en lang række biologisk vigtige naturstoffer. Derfor er der stor interesse for at udnytte kulhydrater i organisk syntesekemi. Den store udfordring er at kunne håndtere de forskellige funktionelle grupper på en effektiv måde, herunder især de mange hydroxygrupper.
I klassisk kulhydratkemi bruges der en del beskyttelsesgrupper til at blokere de funktionelle grupper [1]. Beskyttelsesgrupperne bruges til at kontrollere hvor og hvordan, de kemiske reaktioner foregår. Det er dog en meget ressourcekrævende strategi, som involverer mange reaktionstrin, da det hele tiden er nødvendigt at ændre beskyttelsesgruppernes placering. For at opnå færre reaktionstrin er det nødvendigt at udvikle mere selektive reaktioner. I denne sammenhæng er metalorganiske reaktioner et meget nyttigt værktøj. Mange metaller og metalorganiske reagenser er meget specifikke over for bestemte funktionelle grupper, mens de ikke reagerer med andre grupper. På Kemisk Institut, DTU har arbejdet især fokuseret på at udnytte metalorganiske reaktioner til at omdanne kulhydrater til carbocykliske forbindelser i få syntesetrin. Arbejdet har omfattet udvikling af nye metoder til at lave carbocykliske ringe og anvendelse af disse metoder til at fremstille biologisk vigtige molekyler med en kulhydratlignende struktur.

Nye syntesemetoder
En af de væsentligste nye reaktioner inden for organisk syntesekemi i de seneste 10 år er dobbeltbindingsmetatese [2]. Ordet metatese stammer fra græsk og betyder omstilling eller ombytning. Ved dobbeltbindingsmetatese sker der en ombytning af dobbeltbindingerne mellem to alkener. Reaktionen katalyseres af et rutheniumcarbenkompleks og er særlig nyttig til at danne cykliske alkener fra acykliske forbindelser med to dobbeltbindinger [2]. Et problem er dog at fremstille disse udgangsstoffer på en effektiv måde især fra højt funktionaliserede molekyler som kulhydrater. Her har en kombination af to metalorganiske reaktioner vist sig at være en god løsning [3]. Det er allerede kendt, at methylglycosider med et iodatom i den primære position reagerer med zinkmetal og danner et umættet aldehyd via en reduktiv fragmentering. Herved er det f.eks. muligt at omdanne methyl ribofuranosidet 1 til aldehydet 2 (skema 1). Det viser sig, at tilsættes der et allylisk bromid til denne reaktion, er det muligt at få det til at reagere med aldehydet ved tilstedeværelse af zink [3]. Hermed sker der to ting i den samme reaktionsblanding: En dobbeltbinding dannes, og et aldehyd allyleres. F.eks. bliver furanosidet 1 omdannet til dienen 3 ved denne sekvens [4]. Begge reaktioner kræver zinkmetal. Forløbet kaldes en tandemreaktion, da de to reaktioner foregår lige efter hinanden i den samme reaktionsblanding.
Der sker en interessant videreudvikling af denne tandemsekvens ved tilsætning af benzylamin til blandingen. Denne amin danner en imin med det intermediære aldehyd i reaktionen (f.eks. aldehydet 2), som derefter reagerer med den allyliske forbindelse (skema 1). Produktet er en amin, som det ses i omdannelsen af furanosidet 1 til aminodienen 4 [3].
Tandemreaktionen kan også anvendes til at indføre andre nukleofiler end allylgrupper, som f.eks. en vinylgruppe. I dette tilfælde er det dog nødvendigt først at omdanne vinylbromid til det tilsvarende Grignard-reagens med magnesiummetal. Transmetallering med zinkchlorid giver herefter en vinylzinkforbindelse, der adderer til aldehydet i tandemreaktionen. Sådan kan furanosidet 1 omdannes til dienen 5 [3].
I alle tre tandemreaktioner dannes 1–2 nye chirale centre i produkterne (skema 1). Sædvanligvis foregår reaktionerne med en god selektivitet og giver overvejende en diastereomer af produktet. Disse produkter kan i et efterfølgende reaktionstrin omdannes til carbocykliske forbindelser ved ringslutningsmetatese. Reaktionen katalyseres af et rutheniumkompleks og foregår under fraspaltning af ethylen. De acykliske diener 3–5 omdannes herved til cykloalkenerne 6–8 [3]. Rutheniumkatalysatoren tolererer en række funktionelle grupper såsom estre og alkoholer, mens aminer er problematiske. Derfor var det nødvendigt at omdanne aminen i dienen 4 til det tilsvarende acetamid inden ringslutningen med rutheniumkomplekset kunne gennemføres. Det er kombinationen af en tandemreaktion med zink og ringslutningsmetatese med ruthenium, der gør det muligt at omdanne kulhydrater til carbocykliske forbindelser.
Metoden har brede anvendelsesmuligheder i syntesekemi, da både ringstørrelse og funktionelle grupper kan varieres og i visse tilfælde også produktets stereokemi.

Syntese af biologisk vigtige molekyler
Når et bestemt molekyle skal fremstilles ved syntesekemi, udarbejdes der først en synteseplan. Her analyseres målmolekylets struktur for at fastlægge det udgangsstof og den syntesevej, der skal anvendes. Indgår der et kulhydrat i syntesen, er det vigtigt at fastlægge, hvilke af de funktionelle grupper og chirale centre der skal ændres i løbet af syntesen, og hvilke der skal indgå i det endelige målmolekyle.

Syntese af cyclophellitol
Et eksempel på et målmolekyle er naturstoffet cyclophellitol, der er en stærk inhibitor af enzymet b-glucosidase (skema 2). Cyclophellitol består af en funktionaliseret carbocyklisk ring og minder meget om et kulhydrat. Ved at udnytte ovennævnte metalorganiske metode til at omdanne kulhydrater til carbocykliske forbindelser har det været muligt at udvikle en relativ kort syntese af cyclophellitol [5]. Syntesen starter fra xylose, hvor 2- og 3-hydroxygrupperne først blokeres med benzylgrupper, da disse to hydroxygrupper ikke ændres i løbet af syntesen. Herefter omdannes kulhydratet 9 til cyclohexenforbindelsen 10 via tre metalorganiske reaktioner: Fragmentering med zink, kobling med ethylbromcrotonat og rutheniumkatalyseret metatese. Til sidst dannes cyclophellitol efter yderligere tre reaktioner: Esterreduktion, epoxidering og hydrogenering (skema 2).
I alt kræver syntesen 9 reaktionstrin fra xylose og er hermed den korteste syntese af cyclophellitol, der indtil videre er beskrevet. Tidligere synteser har anvendt fra 10 til over 20 trin for at fremstille cyclophellitol.

Syntese af calystegin B2
En anden stærk b-glucosidaseinhibitor er naturstoffet calystegin B2, der består af et nortropanringsystem (skema 3). De tre sekundære hydroxygrupper i calystegin B2 er orienteret som i glucose, der hermed er et velegnet udgangsstof til syntesen. Igen indledes syntesen med at blokere de tre hydroxygrupper med benzylgrupper [6]. Herefter udføres tandemreaktionen med zink i tilstedeværelse af benzylamin, hvorved kulhydratet 11 omdannes til aminodienen 12. Aminogruppen blokeres med en benzyloxycarbonyl (Cbz)-gruppe, hvorefter metatesereaktionen gennemføres under dannelse af cycloheptenen 13. Dobbeltbindingen oxideres til den tilsvarende keton, der herefter hydrogeneres til det ønskede produkt, calystegin B2 (skema 3).
I alt involverer syntesen 8 reaktionstrin fra glucose og er hermed den korteste syntese af denne forbindelse til dato, da tidligere synteser har anvendt mellem 12 og 21 trin. Calysteginerne er en generel klasse af naturstoffer, der bl.a. findes i kartofler og tomater. Denne syntesevej er også velegnet til at fremstille andre calysteginer, f.eks. ved at starte syntesen fra andre kulhydrater.

Syntese af lysophospholipider
En meget almindelig carbocyklisk forbindelse med en kulhydratlignende struktur er myo-inositol, der i naturen især findes som en række forskellige phosphorylerede forbindelser. En af disse er phosphatidylinositol (1,2-diacyl-sn-glycero-3-phospho-1-myo-inositol). En del analoger af phosphatidylinositol virker mod kræft og undersøges i øjeblikket nærmere flere steder i verden. De tilsvarende lysophospholipider er interessante analoger og er derfor blevet fremstillet ved syntesekemi. Et eksempel er vist i skema 4, hvor den væsentligste udfordring ligger i at fremstille inositoldelen. Tre af hydroxygrupperne i myo-inositol sidder som i glucose, hvorfor dette billige kulhydrat igen er et passende udgangsstof for syntesen. Først blokeres de tre hydroxygrupper med benzylgrupper, hvorefter kulhydratet fragmenteres med zink [7]. En vinylgruppe adderes og ringslutningsmetatese udføres under dannelse af cyclohexenen 14. Dobbeltbindingen dihydroxyleres og efter yderligere et par trin fremkommer myo-inositolforbindelsen 15, der phosphoryleres og kobles til 1,2-dialkylglycerol 16. Koblingsproduktet oprenses og debeskyttes ved hydrogenering til lipidet 17, der er en analog af phosphatidylinositol [7]. Lipidet 17 hæmmer væksten hos visse kræftceller og undersøges i øjeblikket sammen med en række andre etherlipider som mulige kandidater til kræftbehandling som en del af lipidbaserede drug delivery systemer [8].

Et stærkt og nyttigt værktøj
Ved udnyttelsen af kulhydrater i syntesekemi er det væsentligt, at der udvikles særlige metoder til at håndtere disse højt funktionaliserede molekyler. Kombinationen af en tandemreaktion med zink og ringslutningsmetatese med ruthenium har vist sig at være et særdeles nyttigt værktøj, der har muliggjort udviklingen af meget korte synteser af en række biologisk vigtige molekyler.

Referencer
1. G.-J- Boons, K. J. Hale, Organic Synthesis with Carbohydrates, Sheffield Academic Press, Sheffield, 2000.
2. T. M. Trnka, R. H. Grubbs, Acc. Chem. Res., 2001, 34, 18 – 29.
3. L. Hyldtoft, R. Madsen, J. Am. Chem. Soc., 2000, 122, 8444 – 8452.
4. L. Keinicke, R. Madsen, manuskript under udarbejdelse.
5. F. G. Hansen, E. Bundgaard, R. Madsen, manuskript under udarbejdelse.
6. P. R. Skaanderup, R. Madsen, J. Org. Chem., 2003, 68, 2115 – 2122.
7. T. L. Andresen, D. M. Skytte, R. Madsen, Org. Biomol. Chem., 2004, 2, 2951 – 2957.
8. LiPlasome Pharma A/S, Kemisk Institut, DTU.

Skrevet i: Medicinalkemi, Organisk kemi

Seneste nyt fra redaktionen

Chemical ionization mass spectrometry in atmospheric studies

Analytisk kemiArtikler fra Dansk KemiTop09. 05. 2025

Advances in chemical ionization mass spectrometry can improve our understanding of atmospheric composition. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Varun Kumar, Institut for

Gamle processer, nye muligheder: Nyt kemisk-biologisk koncept til CO2-fangst og omdannelse

AktueltArtikler fra Dansk KemiBioteknologi02. 05. 2025

Oldgamle CO2-ædende mikroorganismer kan fange CO2 direkte fra skorstensrøg og omdanne kulstoffet til grønne molekyler. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Mads Ujarak Sieborg1 og

Atmosfærisk transport af PFAS til Højarktis

AktueltArtikler fra Dansk KemiKlima og miljø28. 04. 2025

Tilstedeværelsen af PFAS-forbindelser skyldes ikke kun lokale kilder, men de kan langtransporteres i luften til selv meget fjerntliggende arktiske egne. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen

Biotek-firma bag fedme-medicin på tabletform har lagt en klar plan om samarbejde eller opkøb

AktueltMedicinalkemi21. 04. 2025

I dag er det frem med nålen, hvis man er i behandling med diverse former for fedme-medicin. Det hæmmer imidlertid udbredelsen på specielt asiatiske og afrikanske markeder, hvor der er en udtalt nålefobi. Derfor arbejder det danskstiftede biotekselskab Pila Pharma med at få udvikle deres

Dansk virksomhed vil vende produktionen af ammoniak på hovedet – ned i en lille container

AktueltBioteknologiFødevarekemi07. 04. 2025

NitroVolt, en dansk biotech-virksomhed, vil vende produktionen af ammoniak på hovedet. I stedet for den velkendte løsning, der bygger på den energitunge Haber-Bosch-proces, vil produktionen nu foregå i en container, der fx kan stå direkte ude hos en landmand. Ammoniak til kunstgødning er en slags

En EU-historie om nomenklatur – og ginseng til hunde, katte og heste!

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi01. 04. 2025

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 6, 2024 og kan læses uden illustrationer, strukturer og ligninger herunder. Læs originalartiklen her Nomenklaturudvalget får indimellem henvendelser om dansk kemisk nomenklatur fra de oversættere i EU, hvis opgave det er at oversætte EU-lovgivning på

Tysk elektrolyseanlæg er som det første i verden blevet integreret direkte i kemisk produktion

AktueltEnergi31. 03. 2025

Efter en byggeperiode på omkring to år, er BASF nye 54 megawatt elektrolyseanlæg blevet indviet. Udover at være Tyskland største, med en kapacitet til at producere op til 8.000 ton grøn brint årligt, skriver det også historie på et andet område. Brinten skal primært anvendes som råmateriale i

Dansk innovation blander sig i toppen over lande med de fleste patentansøgninger

AktueltBranchenyt31. 03. 2025

Danske virksomheder er fortsat nogle af de mest aktive i Europa til at innovere. Det viser nye tal fra Den Europæiske Patentmyndighed, EPO, som udsteder patenter, der kan dække i op til 45 lande. Vestas, Novozymes og Danmarks Tekniske Universitet har leveret de største bidrag til, at Danmark kan

Ny grundbog tager studerende på videregående uddannelser ind i den basale kemi

Branchenyt26. 03. 2025

Hvad er kemi? Hvad er de teoretiske perspektiver ved kemi? Og hvordan påvirker kemi vores hverdagsliv? Det er udgangspunktet for en ny grundbog til de studerende på de videregående uddannelser, som giver en introduktion til almen, uorganisk og organisk kemi. Bogen gennemgår, hvordan stoffer,

Nedrivningsarbejdere i kontakt med PCB slipper med skrækken – kun lave niveauer i blodet

Arbejdsmiljø/IndeklimaKlima og miljø25. 03. 2025

Ingen alarm, men hold fokus på sikkerhed og hygiejne. Den besked blev givet til 62 medarbejdere, som forskere fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) har fulgt over to år. Forskerne har undersøgt niveauerne af miljøgiften PCB i blodet hos nedrivere, der blandt andet har arbejdet

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Ved du, hvornår det er tid til at vedligeholde, udskifte eller flytte dit opsamlingskar?

  • DENIOS ApS

    3 sikkerhedsfunktioner, du skal kigge efter på dit opsamlingskar

  • Holm & Halby

    VidensDage 2025: To dage i videnskabens og fremtidens tegn

  • Holm & Halby

    Holm & Halby deltager i Europe Biobank Week 2025

  • LABDAYS – Fagmesse for Laboratorieteknik

    LabDays – Almost sold out

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch på IFFA 2025: Vacuum Diagnostics til intelligente vakuumløsninger til kødforarbejdning

  • Mikrolab – Frisenette A/S

    NYHED: IKA er tilbage med IKA Specials tilbudsavis

  • DENIOS ApS

    Glemmer du service? Her er konsekvenserne

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumsystemer: En guide til turn-key projekter

  • DENIOS ApS

    Tid til serviceeftersyn?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Chemical ionization mass spectrometry in atmospheric studies

    09.05.2025

  • Gamle processer, nye muligheder: Nyt kemisk-biologisk koncept til CO2-fangst og omdannelse

    02.05.2025

  • Atmosfærisk transport af PFAS til Højarktis

    28.04.2025

  • Biotek-firma bag fedme-medicin på tabletform har lagt en klar plan om samarbejde eller opkøb

    21.04.2025

  • Dansk virksomhed vil vende produktionen af ammoniak på hovedet – ned i en lille container

    07.04.2025

  • En EU-historie om nomenklatur – og ginseng til hunde, katte og heste!

    01.04.2025

  • Tysk elektrolyseanlæg er som det første i verden blevet integreret direkte i kemisk produktion

    31.03.2025

  • Dansk innovation blander sig i toppen over lande med de fleste patentansøgninger

    31.03.2025

  • Ny grundbog tager studerende på videregående uddannelser ind i den basale kemi

    26.03.2025

  • Nedrivningsarbejdere i kontakt med PCB slipper med skrækken – kun lave niveauer i blodet

    25.03.2025

  • Styrkelse af nyfundet gen kan gøre kartoflen resistent over for svampeangreb

    24.03.2025

  • Fra forskning i nanosikkerhed til mere sikker håndtering af nanomaterialer i det danske arbejdsmiljø

    21.03.2025

  • Dansk forbud mod PFAS er lige på trapperne – indsigelsesfrist mod 2024-aftale er overskredet

    20.03.2025

  • Flere elbiler og mindre ammoniak kan nu måles i en form af en bedre luftkvalitet

    19.03.2025

  • Forskere står bag hybridost med 25 procent ærteprotein – men med samme smag og tekstur

    18.03.2025

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik