• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

Fødevarekemi01. 11. 2008 | Katrine Meyn

Valleproteiner som funktionelle ingredienser

Fødevarekemi01. 11. 2008 By Katrine Meyn

Danske virksomheder eksporterer funktionelle ingredienser til fødevarer. Fødevarers hovedbestanddele er proteiner, kulhydrater og fedt samt vand (og luft), der tilsammen bestemmer fødevarens fysiske egenskaber. En kvantitativ forståelse af de enkelte ingrediensers vekselvirkning på molekylært niveau er nødvendig for et rationelt design af nye teksturer og spiseoplevelser.

Læs originalartiklen her

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 11, 2008 og kan læses uden illustrationer, strukturer og ligninger herunder. Se relaterede artikler nederst på siden.

Af Jes Chr. Knudsen og Leif H. Skibsted, Institut for Fødevarevidenskab, Det Biovidenskabelige Fakultet for Fødevarer, Veterinærmedicin og Naturressourcer, Københavns Universitet

I det følgende beskrives, hvordan man vha. kontrolleret varmebehandling kan modificere valleproteinet b-lactoglobulin’s molekylære egenskaber som emulgator og markant øge viskositet i sauce og mayonnaise ift. viskositeten, når ubehandlet valleprotein anvendes som emulgator. Denne simple strategi, der har kommercielle perspektiver, kan udnyttes til at fremstille fedtreduceret mayonnaise med egenskaber som traditionel mayonnaise.

Mælkeproteiners molekylære egenskaber
Mælkeproteiner deles traditionelt i to grupper. Mælkens kaseiner er den gruppe proteiner, der findes i størst mængde i mælken og er delvist udfoldede amfifile molekyler, der eksisterer som monomerer ved lav koncentration. Ved højere koncentrationer over den kritiske micelle koncentration (CMC) aggregerer kaseinerne spontant til miceller [1]. Mælkens valleproteiner er derimod globulære proteiner, foldet kompakt næsten til kugler. Valleproteiner optræder som et restprodukt ved ostefremstilling og produceres således i store mængder og sælges oprenset som ingrediens til en række fødevarer. Valleproteiner smager neutralt, har gode ernæringsegenskaber og er derfor velegnede som ingredienser f.eks. i supper, saucer og dressinger, hvor de øger viskositeten. I mayonnaise og sauce kan valleproteiner erstatte lecithin fra æggeblomme som emulgator. Desuden tilsættes valleproteiner til mejeriprodukter som yoghurt og andre syrnede mælkeprodukter, særligt de fedtfattige varianter, for at øge vandbinding og dermed viskositet og cremethed. I mælkedesserter og iscreme tilsættes mælkeproteiner, ofte i form af skummetmælkspulver, for at reducere eller udelade andre emulgatorer og stabilisatorer, så disse mælkeprodukter fremstår mere ”naturlige” og uden E-numre.
Det protein, der findes i størst mængde i vallen, er b-lactoglobulin, som har den egenskab, at varmebehandling udfolder og aggregerer proteinet. Mængden af aggregater stiger med temperaturen og med tiden for varmebehandlingen. Varmeaggregeringen af b-lactoglobulin er irreversibel, og aggregaterne er derfor holdbare. Vallen indeholder også andre proteiner, bl.a. b-lactalbumin og bovint serum albumin (BSA), der kan reagere med varmeudfoldet b-lactoglobulin og danne heterogene aggregater.

Valleproteiner som emulgatorer
Emulsioner består af ikke blandbare væsker, hvor dråber af en væske er dispergeret i en anden væske vha. en emulgator. Supper, saucer, dressinger og mayonnaise er olie-i-vand emulsioner, hvor olien er dispergeret i vand, og hvor en emulgator dækker oliedråberne (diameter i mikrometer) med et nanometer tyndt lag. Uden tilstedeværelsen af emulgator kan oliedråberne i en emulsion kun eksistere kortvarigt, og olie og vand skiller i to separate faser. Nogle typer af molekyler virker som emulgatorer, da de har både en hydrofil og en hydrofob del og molekylerne orienterer sig i oliedråbeoverfladen.
Valleproteinerne er gode emulgatorer, fordi aminosyrer med ioniserbare sidegrupper er hydrofile, og aminosyrer uden er mere hydrofobe. Foldningen af aminosyrekæden har betydning for hvilke aminosyrer, der er på overfladen af proteinmolekylet, og hvilke aminosyrer, der er gemt i den indre del af proteinmolekylet. Det er overvejende hydrofile aminosyrer, der er på overfladen, og som giver den høje vandopløselighed af valleproteiner. Hydrofobe aminosyrer findes især i de globulære proteiners indre, men dog også på overfladen af valleproteinerne, og er med til at give valleproteinerne egenskaber som emulgatorer. Ved udfoldning bliver overfladen mere hydrofob og valleproteinerne bliver bedre emulgatorer.

Sauce og mayonnaise
Emulsioners dispergerede fase er partikler, der er mere eller mindre tæt pakkede. Den tætteste kuglepakning for kugler med samme diameter (monodisperse) opnåes med en volumenfraktion på ~ 0,74. Emulsioner med en volumenfraktion > 0,74 kan fremstilles, men da har oliedråberne forskellig diameter (polydisperse), og/eller de deformeres, et eksempel er mayonnaise og sauce med volumenfraktion af olie på 0,80 (figur 1). Emulsionen dannes ved mekanisk behandling, som regel piskning, røring eller homogenisering. Under emulgeringen dækkes oliedråber af et lag emulgator. Det er ikke en tilfældighed, at oliedråberne her er tegnet som en kugle (figur 1), da kugleformen er den geometriske form, der har det mindste overfladeareal ift. volumen. Når hele oliemængden er tilsat, vil fortsat mekanisk behandling medføre, at oliedråbernes diameter reduceres. Derved øges det totale oliedråbeoverfladeareal i emulsionen, og koncentrationen af fri emulgator i vandfasen reduceres. Hvis oliedråbernes totale overfladeareal fortsat øges, vil der ikke være nok emulgator til at dække overfladen, og emulsionen vil separere i to faser. Det kan ske utilsigtet i køkkenet ved fremstilling af mayonnaise eller sauce. Det samme sker, men helt tilsigtet, ved fremstilling af smør, hvor fløden, som er en olie-i-vand emulsion kærnes under kraftig piskning. På et tidspunkt er der ikke nok emulgator til at dække oliedråbernes overflade, og fløden separerer i to faser, smør (fedtfasen som under æltning optager noget vand og er en vand-i-olie emulsion) og kærnemælk (vandfasen).
I mayonnaise med volumenfraktion på 0,80 betyder den tætte kuglepakning af oliedråberne, at mayonnaisen har meget høj viskositet. I fedtreduceret mayonnaise, hvor volumenfraktionen er under tættest kuglepakning som f.eks. i mayonnaise med volumenfraktion af olie på 0,60, er viskositeten indtil flere størrelsesordener lavere, da oliedråberne ikke er tæt pakkede.
Ved at anvende valleprotein som emulgator, udnyttes det, at varme- eller trykbehandling udfolder og aggregerer de globulære proteiner (figur 2). Aggregeringen foregår via intermolekylære udvekslingsreaktioner mellem den frie thiol-gruppe i b-lactoglobulin’s indre og intramolekylære disulfid broer.
Varmebehandling udfolder delvist b-lactoglobulin, således at den frie –SH-gruppe eksponeres og kan reagere med -S-S-broer på andre proteinmolekyler. Disse udvekslingsreaktioner krydsbinder proteinerne og aggregater dannes, idet hydrofobe interaktioner også har betydning. Aggregaterne kan bestå af flere hundrede molekyler, og kan have en diameter 10–20 gange større end valleproteiner, der ikke er varmebehandlet [2]. Ved varmebehandling af opløsninger med tilstrækkelig høj proteinkoncentration, typisk > 100 mg/ml, dannes en gel.

Fedtreduceret mayonnaise
Viskositeten af en olie-i-vand emulsion med volumenfraktion på 0,60 kan øges op til 200 gange, hvis emulsionen fremstilles med varmebehandlet b-lactoglobulin i stedet for ubehandlet som emulgator [2]. Emulsionerne blev fremstillet med meget kraftig mekanisk behandling i en højtrykshomogenisator. Effekten er overbevisende, som det ses i figur 3.
Volumenfraktionen af olie i de to mayonnaiser er ens. Ved varmebehandlingen aggregerer valleproteinerne, og aggregaterne øger interaktionerne mellem oliedråberne, hvilket giver den høje viskositet. I mayonnaisen, der er emulgeret med ikke varmebehandlet valleprotein, er oliedråbernes interaktion svagere og mayonnaisen mere tyndtflydende. Bestemmelse af proteinkoncentrationen i vandfasen af de to emulsioner viste, at det ikke er en øget mængde b-lactoglobulin adsorberet til oliedråbeoverfladen, der er årsag til den øgede viskositet, men derimod en kraftigere klæbeevne mellem oliedråberne med aggregater på overfladen [2].
Modifikation af ingredienser, i dette tilfælde aggregering af b-lactoglobulin vha. varmebehandling, kan anvendes til at styre fødevarers viskositet og tekstur. Forståelse af kemien kan give grundlag for design af nye sunde og ernæringsrigtige fødevarer.
Projektet “Skånsom procesteknologi til fremstilling af mælkeproteinbaserede specialingredienser” er finansieret af Mejeribrugets ForskningsFond og Innovationsloven under Fødevareministeriet.

Referencer
1. Portnaya, I.; Cogan, U.; Livney, Y.D.; Ramon, O.; Shimoni, K.; Rosenberg, M.; Danino, D. Micellization of bovine b-casein studied by isothermal titration microcalorimetry and cryogenic transmission electron microscopy. Journal of Agricultural and Food Chemistry 2006, 54, 5555-5561
2. Knudsen, J.C.; Øgendal, L.H.; Skibsted, L.H. Droplet surface properties and rheology of concentrated oil in water emulsions stabilized by heat modified b-lactoglobulin B. Langmuir 2008, 24, 2603-2610

Figur 1. Skematisk tegning af en olie-i-vand emulsion med 80% olie og 20% vand. Før den mekaniske behandling (A) og efter emulgering (B), hvor emulsionen består af oliedråber (~1-10 µm i diameter) dækket med emulgator (ca. 5 nm i diameter). Koncentration af fri emulgator i vandfasen er større før emulgering end efter emulgering, og forskellen er den mængde emulgator, der dækker overfladen af oliedråberne. (C): Mikroskopi af olie-i-vand emulsion med 60% olie og 40% vand og med b-lactoglobulin som emulgator. Fluorescerende prober er tilsat emulsionen, således at protein og olie fremstår henholdsvis rødt og grønt.
Figur 2. Effekter af varmebehandling på globulære proteiner. Proteinerne udfoldes delvist og aggregerer. Ved høj proteinkoncentration kan der efterfølgende dannes en gel. Oste med højt valleproteinindhold er ikke smeltbare, da kovalente bindinger gør aggregeringen ikke reversibel.

Figur 3. Mayonnaise med 60% olie og 40% vand med valleprotein som emulgator (5 mg/mL i vandfasen). Glas til venstre: Før emulgering. Glas i midten: Emulgering er foretaget med højtrykshomogenisator. Glas til højre: Samme mayonnaise som i midten, men fremstillet med varmebehandlet valleprotein som emulgator.

Skrevet i: Fødevarekemi

Seneste nyt fra redaktionen

Trinatriumhexafluo… hvad for noget?

Artikler fra Dansk KemiHistorisk kemiTop09. 06. 2025

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) I år fejrer man internt i IUPAC 20-året for offentliggørelsen af The Red Book (i det følgende blot "RB2005") med anbefalinger vedrørende

Prisen på grisen: Hvad koster oprensning af beskidt CO2?

Artikler fra Dansk KemiGrøn omstillingTop02. 06. 2025

Hvor rent er CO2 fra CO2-fangst? Og hvor dyrt er det at oprense CO2? Denne artikel giver indsigt i nogle af udfordringerne ved at implementere en global CO2 infrastruktur. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs

Der er brug for lange måleserier af miljøparametre

AktueltArtikler fra Dansk KemiKlima og miljø26. 05. 2025

Kontinuerlige, kvalitetssikrede målinger af kemiske, fysiske og biologiske miljøparametre giver uundværlig information. Det gælder også for Grønland. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen

Chemical ionization mass spectrometry in atmospheric studies

AktueltAnalytisk kemiArtikler fra Dansk Kemi19. 05. 2025

Advances in chemical ionization mass spectrometry can improve our understanding of atmospheric composition. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Varun Kumar, Institut for

Gamle processer, nye muligheder: Nyt kemisk-biologisk koncept til CO2-fangst og omdannelse

AktueltArtikler fra Dansk KemiBioteknologi14. 05. 2025

Oldgamle CO2-ædende mikroorganismer kan fange CO2 direkte fra skorstensrøg og omdanne kulstoffet til grønne molekyler. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen her) Af Mads Ujarak Sieborg1 og

Centrotherm clean solutions bliver til Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions

AktueltBranchenyt14. 05. 2025

Busch Group annoncerer, at deres brand centrotherm clean solutions bliver en del af Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions. Fra september 2025 vil gasreduktionssystemerne til Semicon-industrien, som tidligere blev tilbudt under dette mærke, blive integreret i Pfeiffer-porteføljen og fremover være

I dag får professor Per Halkjær Nielsen Videnskabernes Selskabs Guldmedalje

Branchenyt14. 05. 2025

For blot fjerde gang i dette årtusinde uddeles Videnskabernes Selskabs Guldmedalje. Det sker i dag, hvor bakterieforsker Per Halkjær Nielsen, professor ved Institut for Kemi og Biovidenskab ved Aalborg Universitet, får den fine hæder for sit livsværk og sin holdånd. Han er manden, der kortlægger

Atmosfærisk transport af PFAS til Højarktis

AktueltArtikler fra Dansk KemiKlima og miljø28. 04. 2025

Tilstedeværelsen af PFAS-forbindelser skyldes ikke kun lokale kilder, men de kan langtransporteres i luften til selv meget fjerntliggende arktiske egne. Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 2, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder(læs originalartiklen

Biotek-firma bag fedme-medicin på tabletform har lagt en klar plan om samarbejde eller opkøb

AktueltMedicinalkemi21. 04. 2025

I dag er det frem med nålen, hvis man er i behandling med diverse former for fedme-medicin. Det hæmmer imidlertid udbredelsen på specielt asiatiske og afrikanske markeder, hvor der er en udtalt nålefobi. Derfor arbejder det danskstiftede biotekselskab Pila Pharma med at få udvikle deres

Dansk virksomhed vil vende produktionen af ammoniak på hovedet – ned i en lille container

AktueltBioteknologiFødevarekemi07. 04. 2025

NitroVolt, en dansk biotech-virksomhed, vil vende produktionen af ammoniak på hovedet. I stedet for den velkendte løsning, der bygger på den energitunge Haber-Bosch-proces, vil produktionen nu foregå i en container, der fx kan stå direkte ude hos en landmand. Ammoniak til kunstgødning er en slags

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Sikker tøndehåndtering starter her

  • LABDAYS – Fagmesse for Laboratorieteknik

    LabDays Aarhus 2025 – SOLD OUT

  • Holm & Halby

    VidensDage’25 hos Holm og Halby: Faglig fordybelse og teknologisk indsigt i højsædet

  • Holm & Halby

    Fremtidens sikkerhedskabinetter: Er du rustet til den nye EN12469 / Annex 1

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Høj præcision i CNC-fræsning takket være vakuum

  • Dansk Laborant-Forening/HK

    En fundamental del af forskningen

  • DENIOS ApS

    Lær at håndtere lækager på 90 min.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød Busch på Spildevand Teknisk Forenings Årsmøde 2025

  • Dansk Laborant-Forening/HK

    Styrk laboratoriets digitale kompetencer med Python

  • DENIOS ApS

    Sådan vælger du det rigtige opbevaringsskab til farlige stoffer

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Trinatriumhexafluo… hvad for noget?

    09.06.2025

  • Prisen på grisen: Hvad koster oprensning af beskidt CO2?

    02.06.2025

  • Der er brug for lange måleserier af miljøparametre

    26.05.2025

  • Chemical ionization mass spectrometry in atmospheric studies

    19.05.2025

  • Gamle processer, nye muligheder: Nyt kemisk-biologisk koncept til CO2-fangst og omdannelse

    14.05.2025

  • Centrotherm clean solutions bliver til Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions

    14.05.2025

  • I dag får professor Per Halkjær Nielsen Videnskabernes Selskabs Guldmedalje

    14.05.2025

  • Atmosfærisk transport af PFAS til Højarktis

    28.04.2025

  • Biotek-firma bag fedme-medicin på tabletform har lagt en klar plan om samarbejde eller opkøb

    21.04.2025

  • Dansk virksomhed vil vende produktionen af ammoniak på hovedet – ned i en lille container

    07.04.2025

  • En EU-historie om nomenklatur – og ginseng til hunde, katte og heste!

    01.04.2025

  • Tysk elektrolyseanlæg er som det første i verden blevet integreret direkte i kemisk produktion

    31.03.2025

  • Dansk innovation blander sig i toppen over lande med de fleste patentansøgninger

    31.03.2025

  • Ny grundbog tager studerende på videregående uddannelser ind i den basale kemi

    26.03.2025

  • Nedrivningsarbejdere i kontakt med PCB slipper med skrækken – kun lave niveauer i blodet

    25.03.2025

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik