Fremtidens sikkerhedskabinetter: Er du rustet til den nye EN12469 / Annex 1

I takt med at laboratorier, hospitaler og pharma-industrien bevæger sig ind i en ny æra, banker forandringens vinde nu på døren til det sterile miljø. Med opdateringen af EN 12469 og skærpede krav i GMP Annex 1 står vi over for et skifte i brugen af biologiske sikkerhedskabinetter.

Skærpet standard, skærpede krav
Den kommende EN 12469-standard tegner fremtidens linjer op.

Men hvad betyder det i praksis, når teori bliver til håndgribelige krav i laboratoriets dagligdag? Hvordan tilpasser man eksisterende arbejdsgange, og hvilke teknologiske løsninger peger fremad?

GMP Annex 1 – Fra papir til praksis
GMP Annex 1 og brugen af sikkerhedskabinetter – hvad kræver den nye regulering i praksis? Hvilke muligheder og udfordringer stiller den dig overfor?

Eksklusivt indblik med Thomas Hinrichs
Derfor har vi inviteret én af branchens tungeste kapaciteter til årets VidenDage: Thomas Hinrichs, Managing Partner i Berner International GmbH – og med erfaring fra både TÜV Nord og europæiske standardiseringsudvalg, blandt andet DIN 12980 og EN 12469.

Hinrichs løfter sløret for de vigtigste ændringer og giver dig konkrete råd til, hvordan du forbereder dig – og dit udstyr – på fremtiden.

📍 Torsdag den 2. oktober
📍 Hos Holm & Halby, Brøndby

Tilmeld dig her

VidensDage’25
Foredraget er en del af Holm & Halbys VidensDage’25 – en årlig videnfestival for dig, der arbejder med laboratorieteknologi og fremtidens krav. Dagen skydes i gang med et tankevækkende oplæg fra fremtidsforsker Louise Fredbo-Nielsen, og du kan se frem til en hel dag med faglig fordybelse, netværk og forkælelse.